Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С. Малмстрьом: Положението с бежанците на границата на България остава трудно

| обновено на 24.03.14 в 13:19
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ситуацията с бежанците на границата на България остава  трудна, но новите стъпки, които страната предприема в това отношение, са достойни за одобрение. Това каза еврокомисарят по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом на конференция, посветена на общата система за убежище.

Сесилия Малмстрьом представя обща директива за убежище, приета в Дъблин. Тя призна, че все още в ЕС има трудности с аргументите на солидарност, но основната директива, достъпа до съдебната система, ще бъде улеснена. През последните месеци България е изправена пред ситуация да посреща лица на границата.

Ситуацията е трудна, оказана е и подкрепа и така се показва как се оказва солидарност на държавата, изправена пред такъв проблем,
каза Малмстрьом.

Тя призова държавите членки да помислят за съответните механизми за помощ на бежанците. Основният акцент остава прилагането на новото законодателство.

Схемата трябва да бъде справедлива. Тя трябва да разполага със съответния инструментариум, за да си свършите работата - ясни закони и достатъчни ресурси.


Бежанците в Българя искат да работят и да учат български език, каза Малмстрьом и отбеляза, че един от въпросите, по който тя ще дискутира днес с вътрешният министър, е темата за мерките по интеграцията на бежанците у нас.

Председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев коментира, че желанието на бежанците, които идват у нас е достъпът до трудовите пазари на ЕС. Според него е важно да се знае дали ще има корекции на Дъблинския регламент и ще могат ли бежанците, които не искат да са в България, да могат свободно да работят в държавите на ЕС.

Подробности чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени