Институциите дължат отговор, написаха в специална позиция от Асоциацията на европейските журналисти. Иван Радев, който е член на асоциацията, каза в предаването "Преди всички", че отговорите са важни, а насилието над журналисти е последното нещо, от което има нужда страната:
Случаят с колата на Генка не е първият. Миналата седмица беше нападнат и спортния журналист Владимир Зарков от "7 дни спорт". Преди време имаше посегателства върху колата на Сашо Диков, а преди това на журналистът от Дупница Лидия Павлова, която разследваше братя Галеви. Нито един от тези случаи не е разкрит. Извършителите не са известни и наказани, което е много притеснително.
Когато обект на дадено нападение е журналист, тогава жертвата не е само неговата личност, а и цялото общество, коментира Иван Радев:
Палежите на коли най-често са предупреждение към някого да спре да прави нещо и да промени поведението си. Ако този журналист се поддаде на натиск, промени позициите си и спре да информира обществото коректно, тогава губят всички негови читатели, слушатели зрители, т.е. губи цялото общество.
Нападенията срещу журналисти са част от един по-голям проблем – липсата на капацитет в МВР и уволнението на качествени и подготвени служители, каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него при инциденти като този с колата на Генка Шикерова трябва да има по-различен подход.
На всички ни е ясно каква преса има в момента върху журналистите да не пишат това, което мислят. И ако към тази политическа, икономическа и медийна преса добавите и насилие, действително ще имате изключително влошаваща се медийна среда, смята Безлов.