Днешният протест беше организиран още преди ден в социалните мрежи под мотото "Да се ядосаме днес, утре може да е късно". Росен Босев от "Капитал":
Такива форми на натиск, особено от гилдия като нашата, ще окажат влияние на това, което ще се случи. Въпросът е МВР да не отиде в другата крайност и да се опита да произведе резултат на всяка цена за сметка на качеството на разследването.
Повечето от събралите се колеги днес настояваха и за бързо разследване, както и за повече резултат от работата на вътрешното министерство. Миролюба Бенатова:
Колеги, които се познаваме така или иначе от събития, били сме на улицата заедно. Тука сме все патили хора. Понякога е доста трудно да си продължиш журналистическия път. Знаем какво значи натиск и смятам, че в такива моменти трябва да се подкрепяме.
Малко след началото на протеста парламентарният секретар на вътрешния министър Цветлин Йовчев, Тодор Пройчев, дойде при протестиращите журналисти. Той предложи група от десет души да се качат на среща с вицепремиера, с директора на националната полиция Тодор Гребенаров и с началника на СДВР Ивайло Спиридонов. Присъстващи коментираха обаче, че би било редно министърът на вътрешните работи да излезе при протестиращите. Така до среща между журналистите и ръководството на МВР не се стигна.
Реакцията на вътрешния министър дойде от парламента. Такъв тип престъпления се разкриват изключително трудно в целия свят, каза Цветлин Йовчев по повод палежа на колата на журналистката от БИ ТИ ВИ. Министър Йовчев обясни, че са разпитани множество свидетели, търсят се и още такива, които могат да дадат повече информация за извършителя. Предприети са действия за преглед на записите от всички охранителни камери в района с изключение на една, чийто собственици отсъстват, както и на бензиностанциите, от които вероятно е закупена запалителната течност.
Би могло да подпомогне разследването, ако имаме мотив и потенциален поръчител. В момента нямаме информация на база, на която да изградим хипотези за мотиви. Госпожа Шикерова допуска, че е свързано с професионалната й дейност, но самата тя няма идея, какъв би бил мотивът, някой иска да я сплаши ли, да й отмъсти ли и точно кой стои зад това нещо. Да, разбира се, работим по такава хипотеза, защото тя е с най-голяма обществена опасност, но ако нямаме никаква идея за това какъв би могъл да бъде мотивът и потенциалният поръчител на едно такова нещо, е изключително трудно да се разследва такова престъпление. Ще направим необходимото, разберете го. Всичко възможно, което може да се прави, ще се направи, каза Йовчев.
Пловдивски журналисти също се обявиха в подкрепа на Генка Шикерова. „Осъждаме всеки акт на насилие, особено когато той е насочен срещу свободата на словото”, се казва в декларация, която е адресирана до министъра на вътрешните работи и главния прокурор.
Въпросът е да бъдем единни и всеки един от нас да защитава правата на другия в колегията и когато нещо подобно се случва ние да реагираме адекватно и да излизаме с позиция, че това не е нормално.
Все едно сме в началото на прехода, когато като започващи журналисти помним какво беше да е насаден страх в нас и как се преодолява. Някакси 20 и няколко години по-късно тези посегателства срещу журналисти се опитват, според мен, точно да насадят този страх, който беше преди 25 години, и мисля, че това не е естествено, не е нормално. Това е чудовищно.
Това казаха журналисти от Пловдив в подкрепа на колежката си Генка Шикерова.