Само за последните три дни във Върховния административен съд са образувани 31 дела срещу решения на Централната избирателна комисия, съобщи председателят на съда Георги Колев. Общият брой на жалбите обаче е сравним с този от предишни избори, уточни той.
Колев открои две групи жалби: Проблемите с регистрацията на Синята коалиция. Проблемите, свързани с необходимия брой подписи за регистрация. ЦИК постанови отказ от регистрация, свързано с ползвани ЕГН-та на различни граждани без тяхно знание.
Към втората група спада и тази на Националдемократичната партия - една от трите формации, на които беше отказана регистрация за участие в евровота заради голям брой имена, срещу които стоят поставени от други лица подписи и ЕГН-та. Сред тях е и това на националния омбудсман Константин Пенчев.
В студиото на „Преди всички“ лидерът на партията - евродепутатът Димитър Стоянов разкритикува Върховния административен съд, че е потвърдил решението на ЦИК и видя в това доказателство за нереформираната ни съдебна система:
Идва важно дело по повод регистрацията на партията ни и изведнъж Върховният административен съд си сменя коренно практиката, което е напълно недопустимо, защото съдилищата трябва да прилагат законите еднакво - така пише в Конституцията. Предишната практика беше в обратната посока - да се дава допълнителен срок за отстраняване на неточности в името на равнопоставеността. Сега изведнъж равнопоставеността явно няма никакво значение. Ето това е българското правосъдие в момента.
В отговор Георги Колев обясни, че това е една от новостите в закона.
Тридневният срок, който се предвиждаше в предишния Кодекс за корекции, в момента не съществува. Нямаме друг избор, освен да се действа веднага. Така че просто не е възможно да бъде даден такъв срок да отстрани тези нередности.
Георги Колев напомни, че делата срещу ЦИК се гледат по специална процедура и че съдът е длъжен да се произнесе в тридневен срок и индиректно похвали Комисията, че до момента нито едно от атакуваните й решения не е било отменено от Върховния административен съд.