Една от причините за тежката присъда на бившия председател на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси Филип Златанов е морално укоримото му поведение, водещо до сериозно ерозиране на държавността. Това става ясно от мотивите на съдебния състав, който в началото на април осъди Златанов на три години и половина затвор. Мотивите са общо 53 страници.
Те бяха чакани с интерес именно заради тежестта на наказанието, както и защото дори прокуратурата пледира за условна присъда. Собственикът на прословутото тефтерче Златанов беше на съд заради три преписки за конфликт на интереси срещу президента, бившата му съветничка Димана Ранкова и бившата одиторка Лилия Бунева. За последния случай съдът го оправда, но затова, че не е качил на сайта на комисията инфрмацията, че държавният глава се проверява за конфликт на интереси, както и за закъснението, с което е уведомил Ранкова за решението на комисията по нейния казус, го осъди ефективно.
Според съдия Андрей Ангелов и двамата съдебни заседатели действията на Златанов са с висока степен на обществена опасност и са уронили авторитета на цялата система за социално управление заради "естеството на длъжността му" в цялата йерархия на държавната администрация и функциите на комисията да упражнява контролни правомощия за законно и почтенно осъществяване на властническите правомощия. Съдът е категоричен, че именно наказания около средния размер ще съдействат оптимално както за поправянето на Златанов, така и за постигането на останалите цели на наказанието.
Присъдата не е окончателна.