Притесненията ни за лоша организация не се оказаха безпочвени, каза пред "Хоризонт" Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Той допълни, че се касае за забавено отваряне на секции, смяна на членове на СИК, някои са идвали без удостоверенията си. 63 процента от нарушенията са организационни.25 процента са за контролиран вот.
Незаконната реклама и агитация заема 11 процента от сигналите. Останалият процента се заема от купуване на гласове.
В "Прозрачност без граници" има оплаквания за разтваряща се бюлетина. Славов посъветва гражданите да последят внимателно поставянето на втори печат. Той припомни и правата на избирателите. Чуйте го от звуковия файл. Карлос Контрера от сдружение "Младежи за Балканите" също смята, че има проблеми с организацията.
Регистрирали сме около 1500 наблюдатели в цялата страна. Направили сме изборна карта, защото имаме съмнения за определени региони. Примерно, регион Сливен и по-точно квартал "Надежда".
Проблемите са организационно-технически. Също получихме сигнали относно сгъването, особено що се отнася до преференцията.
Комисиите не са достатъчно добре обучени. Не се прави разлика между наблюдатели представител на политическа партия, каза Контрера. Чуйте го от звуковия файл.
Има решение на ЦИК за сгъването на бюлетините, така че да не се вижда за кого е гласувано, каза за "Хоризонт" Антоанета Цонева от Института за наблюдение на публичната среда. Указанието е член на секционната комисия да сгъва бюлетината, преди да я подаде на избирателя, така че да се вижда долният ред, на който е номерът на бюлетината. След като гласува, избирателят трябва отново да сгъне бюлетината по същия начин.
Цонева допълни, че едва вчера са били разпространени на хартия методическите указания. Има сигнали от Ихтиман, че много близо до секцията стоят агитационни материали. Има сигнали и от Самоков и Пловдив. Чуйте я от звуковия файл.