Интервю на Таня Величкова с Йордан Матеев и Богомил Николов
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Кои са най-ефективните европейски модели за борба с нелоялните търговски практики? Как тези модели биха се отразили на производителите, на търговците на дребно, на цените за крайните потребители, на икономиката като цяло? Каква би трябвало да е намесата на държавата в подобна борба? Какви са полезните законодателни промените, които да гарантират създаването на работещ модел за борба с нелоялните търговски практики у нас? Това са само част от въпросите, които ще се обсъждат по време на организираната от Сдружението за модерна търговия кръгла маса на тема: "Кой е работещият модел за борба с нелоялните търговски практики в България". В предаването "Преди всички" Йордан Матеев - изпълнителен директор на Сдружението каза:
Опитахме се да участваме в създаването на правилата срещу нелоялни търговски практики. Сега законът стимулира търговците да работят само с големи, наказва се работата с малки производители.
Като причина за ниска конкурентноспособност на малките производители той посочи високите лихви по кредитите, а също и сивия сектор.
Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" уточни: Каквато и регулация да се направи, не може да е по-добра от "негово величество пазара". Ако анализираме по-внимателно, ще видим, че по-ниските европейски субсидии са засегнали например селскостопанските производители. Един германски производител има по-високи субсидии и съответно неговата себестойност е друга.
Целия разговор на Таня Величкова с Йордан Матеев и Богомил Николов можете да чуете от звуковия файл.