Въпросите за собствеността на газопреносната система, регулациите и други не бяха такъв проблем, когато се строеше Северен поток. Той се реализира въз основа на междуправителствени споразумения. Сега руснаците казват, че реакцията на Брюксел е твърде закъсняла и формалистична, каквото е и моето мнение. Ето защо определено виждам връзка между ролята на Украйна като транзитираща страна и бъдещето на "Южен поток", добави тя.
Ако ЕК отговори на строежа на "Южен поток" в България с големи глоби противопоставянето между Брюксел и страните-членки само ще се задълбочи. Не знам до каква степен България е в позицията да се противопостави и да продължи напред въпреки наказателната процедура, обясни д-р Кнесел.
Бившият изпълнителен директор на "Булгаргаз” Васил Филипов смята, че с усилия могат да се построят тръбите на "Южен поток", но не може да се постигне дебитът, който се твърди, че ще бъде доставен на брега на България:
Учуден съм от това, може би това е и инерцията, по която се управлява нашата държава на колективната безотговорност да се приемат твърдения и да се подписват анекси, споразумения и договори, които да загробят нашата държава и в бъдеще, когато това намерение няма да бъде достигнато и ние да плащаме неустойки.
Според него "Южен поток" не е необходим на България: Защо България ще взима кредит от "Газпром" да им строи газопровод, те да си правят бизнеса. От бизнеса да се изплатял газопровода на Бълагрия и едва след 50 години най-малко – ние едва тогава сме щели да получим собственост върху газорповода. За какво ни е това? Да им правим бизнеса на тях. Ние това го правим непрекъснато.
Мненията чуйте в звуковия файл.