Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Валери Димитров: КТБ трябва да бъде спасена с частни, а не с публични пари

Снимка: БГНЕС


Категорично не съм съгласен с това да има повече държавни банки. Държавните банки не носят нищо добро в банковата система, нито пък държавното участие в банки. Това заяви в предаването "12+3" проф. Валери Димитров – специалист по банково право и доскорошен председател на Сметната палата.

В момента българската банкова система е в много добро състояние и няма нужда тя да бъде одържавявана, за да бъде превръщана в обект на политическите прищевки на определени политически мнозинства. Когато политиката се намеси в банковия мениджмънт, се раждат чудовища.


В периода между 17-и и 20-и юни в КТБ е имало масирано теглене на влогове, включително и от държавни дружества, подчерта проф. Димитров и добави:

Разбрах, че са изтеглени между 700 и 800 млн. лева в този период. Това може да срине всяка и най-добре капитализираната и ликвидна банка. Масовото теглене на влогове понякога се развива лавинообразно и може много бързо да срути всяка банка. Реакцията на БНБ беше напълно навременна. Според Централната банка КТБ е в предфалитно състояние, в състояние на опасност от неплатежоспособност – тогава Централната банка налага този режим на специален надзор, за да предотврати неплатежоспособността. Банката е била в предфалитно състояние, когато БНБ налага този специален надзор. Масовото теглене на влогове означава, че банката може да бъде доведена до фалит буквално за часове
.

Според Димитров това, което се случва с КТБ, е можело да бъде предотвратено и дори да не се налага специален надзор.

Надявам се, че Централната банка вече при този наложен режим ще предприеме всички адекватни действия за изваждането на банката от предфалитно състояние и за нормализиране на нейната дейност. Ако това не се случи, на банката трябва да бъде отнет лицензът и тя да отиде в несъстоятелност. /…/ Не смятам, че държавата трябва да вади тази банка, да се наливат публични пари и с тях да бъде спасявана тази банка. Банката трябва да бъде спасявана с частни пари. Най-добре е в тази банка като акционери да влязат други банки с висока репутация. БНБ има огромна надзорна власт. Тя може да лиши от права и да изхвърли от банката досегашни акционери или може да им даде възможност финансово да оздравят банката, коментира още експертът.

Според него има риск от банкова паника. За да се предотврати, доверието на вложителите трябва да бъде върнато, категоричен е той.

Цялото интервю с проф. Валери Димитров чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени