Тогава президентът на САЩ Барак Обама се ангажира да използва цялото си влияние за да омаломощи военната боеспособност на Хамас и най- вече да сложи край на използването на подземните тунели с експертизи, с посредници и т. н. Нещо, което обаче не се случи.
Множество фактори обаче са се променили оттогава, изтъкна Чуков. Новият президент на Изарел е по-десен от Нетаняху и по-малко склонен на отстъпки към Палестина. От друга страна, Правителството на националното единство в Палестина се състои от Фатах и Хамас, а втората абсолютно не признава израелската държава, допълни той.
Развоят на събитията зависи от вътрешнополитическата ситуация в Палестина, конюнктурата в израелския политически живот и най-вече от външните посредници, уточни Чуков и допълни, че новият президент на Египет има различна ориентация от Мохамед Мурси и Хамас вече е обявена за терористична организация в Египет. Въпреки това Кайро отново е излязла с предложение за посредничество в конфликта.
В Израел все по-силно намалява доверието в правителството на Барак Обама. Там различията са огромни и по отношение на преговорите с Иран и по отношение на някои ангажименти по отношение на палестинците.
Гражданката война в Сирия също помага за повишаване на напрежението, защото се явява като трети фронт за Израел, допълни той. На този етап, тактиката на ИДИЛ не включва битка с Израел, допълни експертът:
Буквално преди няколко дни в туитър един от ръководителите на ИДИЛ беше споменал, че основна цел на борбата на ИДИЛ са шиитите. Това са т. нар. „родоотстъпници“. А оригиналните неверници, тоест Израел и християните, идват на второ място. Тоест очевидно е, че ИДИЛ си е насочил погледа най-вече срещу Нури ал- Малики и онези мюсюлмани, които те считат за родоотстъпници.
Чуков е скептичен, че наследникът на Лахдар Брахими ще постигне голям прогрес като международен посредник за конфликта в Сирия. Проблемът е че конфликтът там е сложен и става дума за конфесионализъм, който идва от ценностна система доста отдалечена от нашата.