В мемориалния комплекс "Дамян Груев" в Смилево, Македония тържествено се отбелязва 111- годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. За трета поредна година Българският културен клуб в Скопие събра на едно място множество македонски българи, както и наши сънародници, пристигнали специално от София, Пловдив и Кюстендил за честването на годишнината.
Евродепутатът Ангел Джамбазки заяви пред участниците в честванията, че делото на илинденци не е забравено, както и не е завършено. Според него, сега проблемите на българите в Македония ще бъдат в дневния ред на преговорите за присъединяването на Скопие към Европейския съюз.
Поздравителни писма до участниците в отбелязването на Илинденското въстание изпратиха президентът Росен Плевнелиев и министърът на отбраната Ангел Найденов.
Щабът на въстанието в село Смилево, намиращ се днес край Битоля в Република Македония, в който влизат Дамян Груев, Борис Сарафов и Атанас Лозанчев, нареждат на въстаническите отряди да започнат бойни действия. Призивът "Хиляди пъти по-добре смърт, отколкотоскотски живот" мотивира въстаниците към борба. Боевете в областта Македония започват на 2 септември 1903-та година. Масово въстава Битолския революционен окръг в Леринско, Костурско,Охридско, Кичевско. В Крушево българите от Македония обявяват Крушевската република и канят представители на други етнически общности на обща борба против османската империя.
Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия.
Илинденско-Преображенското въстание е може би най-голямото българско въстание в историята на България. Село Смилево е знаково село. То е нещо като Панагюрище за Априлското въстание. Там е бил щабът на Илинденското въстание. От там са се ръководели бойните действия. Там е селото, в което избухва въстанието и там е обявено и неговото приключване. Това е едно знаково място в българската история и Българският културен клуб вече 3-та поредна година организира тържества. Сега в събота отново ще има подобни тържества. Ние от ВМРО сме поканени като гости, както, разбира се, са поканени и всички български граждани, които желаят да присъстват на тържествата. Крайно време е чрез подобни общи чествания на историята между Македония и България да сложим онзи мост на добросъседство и приятелство, който все още липсва между двете страни, заяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.