Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ренета Инджова: Капан е да се заложи на финансист за служебен премиер

Снимка: БГНЕС

Политиците се научиха, докато си подават един на друг топката, да си дават ваканция във вид на служебни кабинети. Но този е последният – четвърти шанс, да може един служебен кабинет да каже, че за времето, в което е, преодолява дефектите и несъстоятелността на политическия модел на България. Президентът трябва да е този, който да гарантира, че този кабинет ще почисти основанията за всяко едно следващо правителство, защото се оказа, че парламентът създава чадър и протежира корупция. Това коментира в предаването "12+3" Ренета Инджова – министър-председател в служебното правителство, назначено от президента Желю Желев през октомври 1994-та г.

Това беше едно управление, което беше изцяло несъстоятелно, изцяло извън закона, изцяло задкулисно. Тепърва ще се разберат пораженията на едно правителство, което не е направено от мнозинство. Аз днес повече се интересувам защо с такава лекота се гледа на служебен кабинет – нещо, което с времето се показа, че все по-слабо ефективно е това решение за политическата система, в която сме, и че е нужна промяна. Днес като гледам как провалената в управление втора партия, която всъщност държеше правителството – ДПС, прави условие, че не бива да се търси промяна в управлението на страната, защото видите ли парламентаризмът е това, което гарантира демократичните основания на нашето общество, започвам да смятам, че ДПС става по-католик от папата – там, където би трябвало да покаже реверанс. Това означава, че не е изгодна за задкулисието всякаква друга форма на държавно управление, като че ли някой е тръгнал да заявява нова, като тук се прави уговорката да не се допуска това. Казвам това като сигнал към президента, който трябва да разбира, че в тези условия той ще бъде саботиран в работата на неговия кабинет, защото така беше и при предишните служебни кабинети до степен, в която последният – третият, дори не го помним кой беше.

Закон за изпълнителната власт няма. Никоя власт, като дойде, няма интереса да го направи. Администрацията на правителството се нуждае от основна подмяна и ремонт.

Инджова коментира предположенията, че ще се търси финансист за служебен премиер: Това е големият капан. Този, който е финансист, особено ако е от банковите среди, мислите, че може да се освободи от зависимостите си. Това са командировани хора с особени финансови интереси.

Според Стефан Софиянски – министър-председател в служебния кабинет, назначен от президента Петър Стоянов от 1997-а г., има три основни неща, които трябва да свърши бъдещият служебен кабинет. Първото са еврофондовете – да се приключат преговорите с Брюксел и да се подпише споразумението, за да бъде открито финансирането по новия програмен период. Второ – да се ускори усвояването, задържаните проекти, държавното финансиране, където е необходимо, да бъде подкрепена дали община, дали инфраструктурни проекти, за да може да продължи бързо усвояването на фондовете. Другият въпрос пред правителството е да реши проблема с "Южен поток". Другите проблеми са – КТБ, дефицитът в НЗОК, финансирането на болниците.

Важното е да се дадат достатъчно правомощия на един равноотдалечен от политическите сили министър-председател и да му се позволи да си направи екипа. Ако МС е баланс пак между политическите сили, тогава ще бъде груба грешка и той няма да може да работи, както и миналия път, смята Софиянски.

Интервюто на Даниела Големинова с Ренета Инджова и Стефан Софиянски можете да чуете от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна