Обучението по застъпничество се провежда от 2009-а година насам, каза в предаването "Хоризонт до обед" Момчил Баев – координатор здравеопазване в Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе":
Когато започнахме преди 5 години, групата от студенти беше около 20-ина души, съвсем малко хора, уплашени, стресирани, незнаещи в каква посока ще поемат, как ще се развият тяхното обучение и работа. Сега виждам хора, които са завършили и работят. Има сестри, лаборанти, лекари във всички сфери на медицината.
За няколко дни една от групите студенти започва да дава дежурства в Спешната помощ в Горна Оряховица. Една от причините да изберат мястото е фактът, че в града се намира голям ромски квартал и голяма част от пациентите на спешния център е именно от там.
Ромски студенти по медиците ще отидат и при пострадалите във варненския квартал "Аспарухово", каза Момчил Баев: Няколко са дейностите, които ще извършваме там със студентите – оценка на здравния статус като цяло, замерване на кръвно налягане, кръвна захар. Ще се срещат със семейства, за да могат да направят теренна работа от една страна, от друга да видят последствията от бедствието.
Цялото интервю с Момчил Баев можете да чуете в звуковия файл.