Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Защо в България продължаваме да вървим след събитията, какъвто е случаят с бедствията? Кметът на Русе и член на УС на Сдружението на общините в България Пламен Стоилов е на мнение, че бедствието в Мизия е резултат на доста пропиляно време при прилагането на мерките.
Тенденцията на трагичните събития е към стремително нарастване. Каквото и да говроим за климатичните промени, те не са основният фактор, който води до тежките последствия и човешките жертви. За мен основната причина е липсата на последователна работа по первенцията. Ние чакаме да стане нещо и след това тръгваме да ликвидираме последствията. Няма как 6 язовира да прелеят изведнъж. Тук не е виновна природата, а отговорните лица, които трябва да контролират. По места това са басейновите дирекции. Не е достатъчно да кажат, че идва вълна. Те имат отношение към контрола. Какъвто и дъжд да има, те имат грижата да не се допусне такова шоково изпускане на вода. Язовирите имат аварийни планове. Колегите от местната власт са оставени сами да решават проблемите. Моят анализ на събитията ми дава основание да дам още една оценка, не само в Мизия, но и във Варна, има лоша координация. Имахме перфектно работеща система по линия на "Гражданска защита", на "Държавния резерв". И когато в един град има недостиг на хляб, къде е "Държавният резерв", попита кметът на Русе.
Години наред не се отпускат средства за дунавските диги. Не искам да си помисля какво може да стане. Тук важна е ролята на държавата, която трябва да заложи на превенцията. В момента ги няма хората, които да контролират процесите, да държат на предписанията и т.н. Но няма как да правиш превенция без средства.
Интервюто на Таня Милушева с Пламен Стоилов можете да чуете от звуковия файл.