Националният военноисторически музей и Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ представят съвместна изложба „80 години Паметник на свободата на връх Шипка”.
Тя ще бъде открита от министъра на културата Мартин Иванов на 2 септември, вторник от 17.30 часа в галерия „Средец“, Министерство на културата.
Изложбата е посветена на годишнината на монумента и представя уникални експонати, автентични фотографии и документи, пресъздаващи историята на Паметника на свободата и значимостта на събитието в българската история.
Посетителите ще могат да се пренесат в деня на неговото откриване и освещаване – 29 август 1934 година, с помощта на артефакти, напомнящи за този момент – ключа, с който Цар Борис III отключва паметника, и ножицата, с която прерязва лентата. За пръв път ще бъдат показани оригиналните чертежи на проектантите на паметника арх. Атанас Донков, арх. Данчов и скулптора Александър Андреев. Атмосферата и обществените вълнения около паметното събитие, обединило широки слоеве на обществото, ще бъдат допълнени от емоциите, съхранени в Златната книга за впечатления на Паметника на свободата. Пощенски марки и значка, изработени по случай освещаването на паметника на връх Свети Никола, допълват усещането за значимост на този ден.
Идеята за паметник, увековечаващ подвига на българските опълченци и руските воини, участвали в решителния епизод от Руско-турската война, се заражда още през 1879 г., но осъществяването ѝ се забавя. Благодарение на усилията на Министерство на войната, Комитета за въздигане на Паметник на свободата и с доброволната лепта на хиляди граждани, институции и организации половин век по-късно монументът е факт. След построяването му Министерство на войната, чрез отделението „Военни музеи, паметници и гробове“ и Главния военен музей - Национален военноисторически музей издържа и стопанисва Паметника на свободата в продължение на 20 години. Изложбата ще бъде отворена за посещение до 10 септември.