Софийският апелативен съд ще решава по искането на българската защита на Цветан Василев да бъде отменено прокурорското разпореждане за 72-часовия арест на банкера. То вече беше определено като недопустимо от Софийския градски съд, който заседава по казуса, преди Василев да се предаде на властите в Белград.
Миналата седмица съдия Иван Коев нарече искането "преждевременно", защото Василев все още беше на свобода и се издирваше. Сега той отново е свободен, но като предал се на сръбските власти, вече е в екстрадиционна процедура, която, ако завърши положително за българската прокуратура, трябва да приключи с предаването на Василев на българските власти с белезници и откарването му в следствения арест у нас.
Това се опитват да предотвратят българските адвокати на банкера с авансовото искане 72-часовото му задържане да бъде заменено от по-лека мярка за неотклонение. Бонус за тях е, че опасността от прокурорско задържане на клиента им, за разлика от миналата седмица, от онзи ден не е теоретична или виртуална, както я нарекоха прокурорите по делото, а напълно реална. Как ще протече новият развой на казуса, е трудно да се прогнозира, доколкото процедурата по предварително атакуване на арест, преди той да се е състоял, е прецедент в съдебната ни практика.
Искането за екстрадиция на намиращия се в Сърбия Василев се подготвя от българската прокуратура и предстои да бъде изпратено до дни.
Финансовият министър Румен Порожанов коментира, че до момента няма съдебни искове от вложители на КТБ, но има жалби до Европейската комисия.
Според министъра удължаването с два месеца на надзора на Корпоративна търговска банка може да стане причина Еврокомисията да приложи наказателна процедура спрямо България.
Същевременно съд в Белград наложи на Цветан Василев мярка "подписка".
Темата за явяването на Цветан Василев пред сръбските власти продължава да занимава медиите в западната ни съседка.
Сръбското многотиражно издание "Курир" в материал, посветен на темата "Цветан Василев", обяснява, че когато се е предал преди два дни в управлението на криминалната полиция в Нови Белград, Василев е заявил, че не му иде въобще наум да бяга от Сърбия и то в България.
Според полицейската процедура притежаваният от него златен часовник му е бил свален. Василев не се е възпротивил на това, но не му е било ясно защо му отнемат скъпия часовник, след което, както добавя източникът на изданието, часовникът е бил върнат на "противоречивия бизнесмен и банкер", както го определя още "Курир". Много хора, на които е помагал финансово в България преди, сега са му обърнали гръб, се отбелязва още в сръбското издание.
Набиращото популярност белградско издание "Наши новина" съобщава, че след като се е предал, Цветан Василев е бил пуснат от Висшия съд в Белград. Освен че в материала се припомня цялата сага, свързана с Василев, се споменава, че арестът му е предизвикал истински шок в притежаваната от него сръбска фабрика за стъкло в Парачин. Предполага се, че ще бъде прекратена инвестиционната му програма, а работещите са започнали да се боят дали и занапред ще продължат да получават своите заплати.