Като некомпетентно определиха изказването на министър Васил Щонов стачкуващите за неполучените си заплати миньори от мина "Черно море". Според тях преведените към ТЕЦ "Сливен" пари са пренасочени на друго място.
Миньорите от петъчната смяна заплашиха да влязат в рудника при своите 61 колеги. Засега са в добро здраве, но ситуацията е тежка, коментира председателят на миньорския синдикат към "Подкрепа" Ростислав Радуков:
Колко часа може да издържи един човек под земята? Питайте лекарите, ще ви кажат, предполагам, че около 12 часа и после почва да има проблеми с дробовете.
Колегата му от КНСБ Чавдар Николашев обвини директно министъра на енергетиката Васил Щонов, който каза, че на 12-и септември към ТЕЦ "Сливен" са преведени към 705 хиляди лева, достатъчни за заплати.
За мина "Черно море" изобщо такава сума няма. Парите са отишли в Мариците. Министърът на енергетиката да заповяда тук да видим къде са парите.
Продължава ефективният протест на 61 миньори в рудник на 300 метра под земята. По-рано протестът прерасна в гражданско неподчинение и миньорите блокираха за половин час пътя Бургас - Слънчев бряг, в района на Каблешково, при пороен дъжд и за кратко извила се буря. С викове "Боклуци и крадци" близо 100 работници спряха движението на колите и в двете посоки и се образуваха километрични колони от автомобили. Освен протестиращите миньори на пътя бяха спрели багер и трактор, които пречиха на нормалното преминаване на колите. От полицията поискаха документи на двамата шофьори, което предизвика гнева на протестиращите. До сблъсъци с полицаите не се стигна. Миньорите носеха плакати "Безпринципни управници" и "Жалка държава". От полицията твърдят, че протестът е незаконен.
Напрежението в бургаската мина нарасва. Работниците, подкрепяни от двата синдиката, заплашват с гражданско неподчинение. От ръководството на мината са изпратили писмо до министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов и неговия заместник, в което описват кризисната ситуация, при която 41 работници отказват да напуснат рудника. Изпълнителният директор на мината Евгени Николов каза:
Въпреки информацията от решенията на браншовия съвет, проведена на 17-и септември, че от НЕК ще бъде осигурена необходимата сума в размер на 270 хил., до 14 часа днес - 18-и септември, това не се е случило. Възможността протестът да ескалира е изключително висока. Има риск да прерастне в гражданско неподчинение.
Трима спасители и медицински екип следят състоянието на миньорите, които са под земята. Двама работници бяха изведени тази сутрин заради здравословни проблеми. Протестът ще продължи, докато работниците не получат в пълен размер парите, които им дължи предприятието.
Миньорите не са получавали заплатите си от месец юли. Причината е в нерегулярните разплащания в системата на въгледобива.
За спешна намеса от страна на държавата и изплащане на дължимите от НЕК на "Топлофикация – Сливен" близо 3 милиона лева, за да бъдат изплатени работните заплати на миньорите от мина "Черно море" – Бургас, настояват ръководствата на КНСБ и на Федерацията на независимите синдикати на миньорите пред служебния министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов, ръководствата на Българския енергиен холдинг и НЕК. Те искат още мениджърите на мината и екипът на минно-спасителната служба да предприемат всички действия, за да се подсигури безопасния престой на миньорите, тъй като продължителното им оставане на 300 метра под земята заради протестните действия представлява огромен риск за здравето и безопасността им.