Украинският президент Петро Порошенко осъди пред американския конгрес анексирането на Крим от Русия като едно от най-големите предателства в съвременната история, предаде Франс прес. Присвояването през март на този украински полуостров от Москва, което международната общност не признава, "се превърна в един от най-циничните предателства в съвременната история", каза Порошенко, аплодиран от американските конгресмени.
Украинският президент, който е на официално посещение в САЩ, подчерта в речта си, че ако Русия не бъде спряна, ще постави под заплаха сигурността в света.
Порошенко се обърна към Конгреса на САЩ с искане на Украйна да бъде предоставен "специален" статут на сигурност - най-високото ниво на обвързаност с НАТО за страна, която не членува в алианса.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви на среща с украинския си колега Петро Порошенко в Белия дом, че Съединените щати ще продължат да мобилизират международната общност за постигане на дипломатическо решение на кризата в Украйна, съобщи Ройтерс. Обама приветства действията на Порошенко за постигането на споразумение за прекратяване на огъня по-рано този месец, както и ангажимента му да запази Украйна единна, предаде Асошиейтед прес. Украинският президент е "правилният човек", който да ръководи страната си в трудно време, добави Обама. Американският президент осъди руската "агресия" в Крим и някои райони в Източна Украйна и поздрави украинския си колега, че е бил сред инициаторите на "трудно" решение, приемайки да предостави по-голяма автономия и амнистия на сепаратистите в Източна Украйна, предаде Франс прес.
На пресконференция след срещата с Обама Порошенко от своя страна увери, че е готов да направи всичко за мирното уреждане на конфликта в страната си, предаде ИТАР-ТАСС. На въпрос на американски журналист дали е искал от Обама доставки на тежки въоръжения Порошенко отговори: Помолих за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността и получих положителен отговор.