Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Бокова: Образованието излиза в светлината на прожекторите

Ирина Бокова
Снимка: БГНЕС

С тазгодишните Нобеловите лауреати за мир образованието се поставя на дневен ред на световната сцена, заяви в интервю за БНР генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова:
Не случайно награда за мир се дава на двама активисти за човешки права, които най-вече са свързани с образованието, с децата. Виждаме, че все още в света има 58 милиона деца, които не са на училище, извън училищната скамейка. В много страни за съжаление в различни ситуации на конфликти момичетата са атакувани. В най-бедните селски райони на Африка всички момичета ще бъдат в училище чак през 2086 година. Мисля, че това не е нещо, с което ние можем да се съгласим.
Насилието срещу деца като Малала Юсуфзай, както и принудителните бракове на момичета, стават навсякъде по света и тези престъпления не трябва да остават ненаказани, допълни Ирина Бокова:
Напълно трябва да осъзнаем, че тези неща се случват и в Европа, включително и в България. Разбира се, трябва държавните институции да свършат своята работа . Това е много важно, да има и контрол, и да остават ненаказани подобни престъпления, тъй като това са престъпления в крайна сметка , което показва, че ние всички трябва да сме с едно по-друго мислене, че това засяга и нас. Това не засяга някой, който е много далече. И че ние всички трябва да направим така, че това да не се случва. Че това не е нещо, което се случва в момента на една малцинствена група и това нас не ни засяга. Смятам, че това е неправилен подход и недопустимо - нито морално, нито политически, нито, бих казал от гледна точка на неспазване на закона.
Цялото интервю с генералния директор на ЮНЕСКО очаквайте в предаването "Събота 150" на Програма "Хоризонт".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна