Бих характеризирал кабинета „Близнашки“ с два термина – сив и кабинет, който се опита да подложи за следващото управление, доминирано от ГЕРБ, каза политологът Иво Инджов в интервю за предаването „12+3“.
Първоначално президентът беше възложил много мащабни задачи на това правителство, които нямаше как да бъдат изпълнени, по простата причина, че според Конституцията единственото правомощие на служебния кабинет е да осигури честни избори. Изборите като цяло бяха честни, въпреки констатираните купувания на гласове, корпоративен вот и т.н. , но това са слабости, за които не е виновно само служебното правителство. Те се повтарят при всички правителства. От тук нататък правителството се опита донякъде да изпълни заръките, дадени му от президента, само че остана горчивото усещане в публиката, че то подготвя почвата за следващото управление на ГЕРБ и със сериозните чистки, които се предприеха в държавната администрация, и с някои съмнителни действия в последния момент, например – обявяване на обществени поръчки в последните дни за 5 млн. лв. Сега в общественото пространство битува подозрението, че те са били направени за „наши“ фирми, аргументира се Инджов.
Според него няма документи от служебното правителство, че България иска да се присъедини към Европейския банков надзор: Един изключително важен проблем с оглед на ситуацията в КТБ и невъзможността да се изплащат навреме вложенията на вложителите в тази банка.
По отношение на правосъдието и енергетиката, Инджов каза: Имаше някакви идеи за реформа в правосъдието, които трябваше да бъдат оставени за едно легитимно избрано правителство и от там нататък да бъдат подложени на широко обществено обсъждане. За енергетиката – аз лично нищо не разбрах от работата на Енергийния борд. Имаше идеи, които циркулираха в политическото пространство и преди да е консултиран Енергийният борд. Тези консултативни органи нямат правомощията на органи от изпълнителната власт. Тезите битуват в общественото пространство, споделят се от политиците и ако не се институционализират тези органи, те си остават една говорилня.
Последните два служебни кабинета ще останат в историята с по-смели решения, макар че и те надали са имали правомощията по Конституция да вършат тези неща, но пък може би не е било забранено, каза още Иво Инджов.
Политологът заяви още, че очаква кабинетът на Борисов да се задържи около една година на власт, да приеме бюджета, да реши проблема с КТБ, да вземе окончателно решение за „Южен поток“ и ако може - да подготви и местните избори.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.