Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещата на Г-20 изпрати недвусмислено послание на Русия да прекрати намесата си в Украйна

Путин напусна предсрочно срещата на Г-20

| обновено на 16.11.14 в 12:03
Срещата на Г-20 изпрати недвусмислено послание на Русия да прекрати намесата си в Украйна, защото в противен случай рискува налагането на още санкции, заяви британският премиер Дейвид Камерън. Руският президент Владимир Путин отпътува първи от срещата в Бризбейн, на която бе подложен на критики заради намесата на Москва в Украйна.

Владимир Путин окачестви разговорите като "конструктивни", но каза, че не е удовлетворен от двустранните си срещи, защото събеседниците му го обвинявали за неща, които са извън контрола на Русия:

Всичките ми двустранни срещи бяха посветени изключително и само на Украйна. Струва ми се, че с колегите успяхме добре да разберем взаимните си позиции. Но доколко това ще ни помогне, колко бързо ще успеем да решим проблемите в украинската криза, не мога да отговоря.

Така наречените "санкции" на първо място вредят на световната икономика и на нас и пречат на постигането на споразумение на форума на Г-20, каза руският държавен глава. Той определи като голяма грешка икономическата блокада, наложена от властите в Киев на сепаратистките региони на изток и добави, че ще обсъди проблема с украинския си колега Петро Порошенко.
 
Американският президент Барак Обама отправи едни от най-острите си критики досега към руския президент:

Ако продължи по пътя, по който е тръгнал - да нарушава международните закони, да осигурява тежко въоръжение на сепаратистите в Украйна, да погазва споразумението, което прие само преди няколко седмици - Минската спогодба, която би ни осигурила път за дипломатическо решение, тогава изолацията, в която се намира Русия в момента, ще продължи.

Премиерите на Канада и Великобритания, Стивън Харпър и Дейвид Камерън на свой ред отправиха остри критики към Русия заради политиката й в Украйна. Кремъл категорично отрича твърденията, че Москва изпраща бойци и тежко въоръжение в помощ на бунтовниците в източните райони на страната.

Лидерите на 20-те най-развити икономики в света се споразумяха за мерки, които да повишат общия им икономически растеж с 2,1 на сто до 2018-а г.  и да укрепят финансовите институции, за избегнат повторение на световната финансова криза. Заключителният документ подкрепя и глобалната борба срещу укриването на данъци и корупцията.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна