Мисля, че промените, които са предложени, са една положителна стъпка, но не бих ги оценила като достатъчни за това Комисията да бъде наистина независима. Какво са основните моменти в тези промени – първо, членовете на Комисията да бъдат избирани от НС, второто е разделянето на Комисията на два подсъстава, които да заседават самостоятелно – по въпроси, свързани с ВиК регулирането, в един състав, и вторият състав, който да работи по въпросите на енергетиката. И третият момент е известна финансова самостоятелност, което се състои в това, предложеният бюджет от Комисията да не бъде коригиран от Министерството на финансите, както сега се прави.
Ние правим бюджет по правилата, по които трябва да бъде направен. Предлагаме го като част от националния бюджет, но впоследствие Министерство на финансите има право да го коригира и да предложи друг бюджет, който се утвърждава като окончателен. Това е нещото, което нас ни смущава, тъй като нашето финансиране практически не идва от бюджетни средства, а от лицензионни такси, които плащат регулираните предприятия.
Светла Тодорова обясни и дали разделянето на ДКЕВР на две ще доведе до по-голяма оптимизация на работата:
Това разделяне беше направено като компромисен вариант, в резултат на доклад на Световната банка, които строго препоръчаха комисията да се раздели на два регулатора. Тъй като това е скъпо удоволствие да бъде създадена нова администрация, затова беше предложен настоящият вариант, в който в рамките на настоящата комисия да бъдат образувани тези два състава. Действително от гледна точка на заседания това ще доведе до оптимизиране на работа на Комисията, но има два въпроса, които не са решени. Първият е, че председателят на Комисията участва във всички заседания, но председателят има и много други задължения, които са свързани с администриране, финансови въпроси, организацията на работата. Така че той е доста по-ангажиран. И за мен не е много ясно как който и да било човек би се справил на неговото място. Вторият въпрос е свързан с администрацията. Част от проблемите, които идват със забавянето на преписките в Комисията, идват от това, че администрацията в сегашния си състав не е в състояние да се справи с обема на работа, който имаме.
Светла Тодорова каза още, че за момента ДКЕВР не предвижда поскъпване на тока от Нова година:
От основните играчи, така да кажа, в сектора, нямаме такива заявления, но имаме такива заявления от централи с комбинирано производство, както и от топлофикации. За момента политиката ни е да не одобряваме такива промени в цените.
Интервюто на Таня Милушева със Светла Тодорова можете да чуете от звуковия файл.