Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Атанасов: Изборът на председател на ВКС е предрешен, ако ВСС гласува електронно

Снимка: БГНЕС

Днес парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност възобновява работата си по готвените промени в Закона за Министерството на вътрешните работи с гласуването им на второ четете. Тази част от тях, които предстои да разискват депутатите, е коментирана и в мониторинговия доклад на Европейската комисия.

Председателят на Комисията по вътрешен ред и сигурност Атанас Атанасов каза в предаването "Преди всички", че съществени промени между първо и второ четене на законопроекта не са постъпили:

Предложенията са свързани основно с текстовете, които бяха приети на първо четене – въвеждането на конкурсното начало, като основа на кадровата политика на МВР, което при предното правителство беше зачеркнато и административната реформа, с която след 1-ви април всички назначени на определени длъжности в МВР ще бъдат по режима на Закона за държавния служител. Искам да подчертая, че по никакъв начин не се променя статутът на работещите до този момент.

По думите на Атанасов ще се даде възможност на настоящите служители в МВР да изберат дали да минат на новия режим – по Закона за държавния служител.

Това, което ще бъде въведено в МВР, ще се въведе и в ДАНС, уточни той.

Атанас Атанасов коментира и какво ще се случи със съвместните екипи между служители на ДАНС и Специализираната прокуратура и как ще прехвърли работата по делата от ДАНС в МВР, след като бъде узаконено връщането на ГДБОП във вътрешното министерство:

Функцията по разследването преминава в МВР. Даден е 10-дневен срок по закон, след влизането му в сила, разследващите полицаи да изпратят делата на наблюдаващия прокурор, който с едно постановление трябва да ги възложи отново за разследване – може на същите служители, може на други. Един период от 10-20 дни ще трае всичко това, не е толкова фатално.

Във връзка със заключенията, които фигурират в черновата на мониторинговия доклад за напредъка на България, Атанас Атанасов заяви, че разследванията у нас не се водят обективно и пълно. Той подчерта и необходимостта от радикална съдебна реформа:

Депутатите трябва да намерим механизъм да постигнем консенсус по определени въпроси. На първо място, промяна в Конституцията, защото едно от основните неща, казани в доклада, не е за реформиране на ВСС, а преструктуриране. Мониторингът е установил, че този орган, по този начин структуриран, а и с тези физиономии в него, явно е загубил тотално обществено доверие.

Днес от Реформаторския блок ще излезем като политическа сила с публична позиция по този въпрос, но и като юрист ще го заявя. Утре трябва да се проведе избор за председател на Върховния касационен съд. Това е поредният тест за съдебната система. Много моля кадровиците от ВСС, макар и обидени на обществото, да спазват Конституцията. Тайно означава тайно. Тази електронна система, с която гласуват, тези, които познават кухнята на нещата, твърдят, че толкова надеждна, колкото и системата за случайното разпределение на делата в Софийския градски съд. Така че един избор, проведен чрез тази електронна система, явно е предрешен и ще хвърли нова, тежка сянка върху съдебната система, коментира още Атанас Атанасов.

Цялото интервю на Силвия Великова с Атанас Атанасов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна