Обстановката в страната след проливните дъждове постепенно се нормализира
Пращаме спешна нота до Турция и Гърция за нивото на реките у нас
публикувано на 04.02.15 в 07:34 | обновено на 04.02.15 в 10:05
Снимка: БГНЕС
Подготвена е спешна нота до Турция и Гърция с данни за нивото на реките Марица, Тунджа и Арда към 18.00 часа вчера, както и актуалното състояние на намиращите по поречието на река Арда язовири, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Продължава възстановяването на пострадалите от обилните дъждове райони в страната. Обстановката постепенно се нормализира. Наблюдават се и водоемите, които създават опасност от преливане, съобщи оперативният дежурен от националната служба "Пожарна безопасност и защита на населението".
Ситуацията в Шуменско към този момент остава спокойна, но наблюдението на язовир "Тича" остава. До кота преливане остават 5 сантиметра. Водоемът продължава да се изпуска контролирано с 20 кубически метра в секунда. Обемът на „Тича” е 310 780 000 куб. м. вода. От полунощ намаляват темповете, с които във водоема се вливат притоците. Ако язовир „Тича” започне да прелива, ще е с не повече от 1 куб.м/сек., което не представлява никаква опасност за населението и инфраструктурата.
Реките Камчия и Врана са прибрани в коритата си. Водата в река Врана е 50 см. под нивото на преливане, а в Камчия - 1 метър. Продължава непрекъснатото наблюдение на ситуацията по критичните места в региона.
Репортаж на Даниела Стойнова - кор. на БНР във Варна
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Във варненските общини Аврен и Дългопол бедственото положение е отменено. Ситуацията в този регион също се нормализира.
Евакуираните вчера 285 души се прибраха по домовете си след решение на кризисните щабове в съответните общини, както и в щаба на Областната администрация във Варна.
Язовир "Цонево" прелива с 90 куб.м/сек, а сутринта преливаше със 102.м /сек. Днес стана ясно още, че язовир "Тича" не е прелял, задържа се нивото и се изпускат 20 куб.м. Язовир "Елещница" също прелива с 10 куб.м/сек и се изпуска с толкова.
Нивото на река Камчия при Дългопол и при Аврен е спаднало с 1 метър.
Вчера директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов, който беше в района с главния секретар на МВР и с министъра на околната среда и водите, каза, че са доставени помпи в село Цонево, започва отводняването на 64 къщи.
Репортаж на Гинка Димитрова - кор. на БНР в Добрич
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Продължава аварийното изпускане на опасния язовир "Одринци" с дебит от 5 куб.м/сек. Нивото на язовира е спаднало с 4 сантиметра. Днес ще бъде направен опит за увеличаване на дебита. Със самолет ще бъде направен оглед на рисковия район. Бедственото положение в 13-те добрички села остава в сила. Там има залети земеделски земи, дворове, сгради, отнесени покриви, изкъртени улични настилки.
Следобед кризисният щаб отново ще се събере, за да анализира ситуацията.
Освен че има по три полицейски екипа в двете евакуирани села Одринци и Долина, главният секретар на МВР Светлозар Лазаров разпореди да се използват и уредите за нощно виждане на Гранична полиция за наблюдение и по черните междуселски пътища. Мерките се предприемат с цел предотвратяване на кражби и мародерства.
До края на седмицата учениците в селата Дончево и Владимирово остават в принудителна ваканция, защото в двете училища са настанени евакуираните. Макар и принудително, хората напуснаха рисковите села Одринци и Долина, но животните им останаха затворени в постройки. Днес полицията разреши на стопаните им да се връщат за час-два, за да ги нахранят
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Усложнена остава обстановката по долното течение на река Тунджа. В Елхово са наводнени мазета и стопански постройки. Градският парк и промишленият пазар са по вода.
От сутринта нивото на Тунджа се е повишило с 2 сантиметра и в момента е 4,15 метра, при критични за града 3,90 метра.
Затворен днес остава пътят Елхово – село Трънково, като учениците ще бъдат изведени през село Коневец. В няколко жилищни блока в ниската част на града са осигурени помпи за отводняване, за да не се намокрят електрическите табла. Създадена е организация за евакуация, но засега хората остават по домовете си, тъй като не съществува пряка заплаха за живота им.
В Елхово няма проблем с водоснабдяването и електрическото захранване.
Според кметът на общината Петър Киров решението на проблема с наводненията е в изграждането на пречиствателна станция. По думите му се работи па такъв проект и той вече е в края на първия си етап.
Нивото на реката при Ямбол се е понижило с половин метър през последното денонощие и това предполага понижение и в Елхово. В съседната община Болярово частичното бедствено положение, обявено в неделя, вече е отменено.
И днес водолази ще търсят изчезналото семейство във водите на язовир "Цанков камък", край Девин. От неделя спасителни екипи и доброволци обхождат района.
Сериозен проблем в Смолянска област засега остават свлачищата. Работата със специализирана техника за разчистването им и отварянето на пътища до блокирани планински села продължава и в момента.
Питейната вода в пазарджишките села Цар Асен и Росен е негодна за пиене, предупредиха от ВиК. Причината е преливане на язовир над село Росен, вследствие на което, частично са залети помпените станции и шахтовите кладенци, които снабдяват района с питейна вода. Поради опасност от замърсяване на водоизточниците, в питейната вода нарочно е завишено количеството на хлор.
Препоръчва се в рамките на няколко дни, до излизането на новите проби, жителите на селата да не ползват питейна вода за битови нужди.
Информацията е на кореспондентите на БНР във Варна, Добрич, Ямбол, Смолян и Пазарджик..