Има субсидии, които нямат рационален икономически смисъл, но те са свързани със специални интереси, вкоренени в статуквото, които не позволяват рационално съкращаване на определени разходи. Разбира се, че трябва да се върви по пътя на увеличаване на приходите, но без да се ограничат неефективни разходи, няма да стане, каза още той.
Европейските субсидии в голямата си част развращават определени категории производители. Те са нещо като рента, която според мен покварява пазарната среда и не смятам, че тези европейски субсидии са нещо, което има позитивен ефект върху икономиката, обясни проф. Димитров.
Според него трябва да се предвидят повече средства за Българската армия.
Проф. Димитров смята, че за да бъде прекъсната спирала на хронични бюджетни дефицити, са необходими непопулярни мерки:
Трябва да има реформаторско мнозинство в парламента с ясно формулирани цели и задачи, което е готово да плати политическата цена, която е спад на популярността, риск за преизбиране.
По отношение на дълга от 16 млрд. лева финансистът коментира:
Това не е поемане на дълг, а споразумение, което определя лицата, които ще пласират бъдещите емисии държавен дълг. Няма нищо нерационално в това. Въпросът е там, където ще се вземат пари над замяната на дълга за какво ще отидат. Трябва да има ясна сметка за разходите, които се планират.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.