Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емилия Друмева: Няма пречка за едновременното провеждане на местни избори и референдум

Снимка: БГНЕС

 

Съдебната власт не участва в държавното управление. Тя няма политическо измерение, обаче съдебната власт е тази, която трябва да рамкира реда, която отразява състоянието на обществото, която служи на това нашите права, законни интереси, правата, закони и интересите на юридически лица и дори на самата държава, да се спазват. Така че съдебната власт трябва да е гарант за правовата държава, каза проф. Емилия Друмева в интервю за предаването „Неделя 150“.

Досега извършените конституционни промени засягаха именно съдебната власт, търси се по-доброто, по-работещото. Лично аз имам известни резерви да не се бърза веднага към конституционни промени, а нещата да се осмислят още на законово ниво. Понастоящем в рамките на съдебната власт се обсъждат обхватни и задълбочени изменения на действащия закон за съдебната власт, определени са срокове и се представят становища. Реформата продължава да е във фокуса на обществото и професионалното внимание, но нека се изчистят въпросите, да се постигне яснота какво се набелязва като потребност за промяна, в каква посока ще е промяната и какво ще се постигне с нея и тогава да се пристъпва към промяна на Конституцията, заяви тя.

По отношение на референдума за изборното законодателство и задължителното гласуване, проф. Друмева заяви: Задължителното гласуване е тема, която засяга изборите, упражняване на избирателни права в тяхната сърцевина. Несъмнено правото да се гласува е субективно,  обаче при избирателното право има следната особеност – ако то не бъде упражнявано, демократичната държава не може да се изгради. Това е едно право, което трябва да бъде упражнявано, ако искаме да живеем в демократична държава и масовото гласуване дава повече легитимност на избраните органи. Предназначението на изборите не е да направим една снимка на обществото, а да се направи една селекция на тези, които ще ни управляват.

Според нея, няма пречка за провеждането на местни избори и референдум заедно: Трябва обаче да бъдат извършени стъпки за подготовка, която да позволи извършването на избори и референдуми 2 в 1. Насрочването е и за двете от президента, но е в различни периоди от време. За да се произведе национален референдум трябва да има решение на Народното събрание. За да се произведат в едно национален референдум и местни избори на ход е НС, което да реши въпроса дали изобщо да има референдум.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна