Притеснително към този момент е липсата на яснота по отношение на капиталовите стълбове, които съществуват и по-конкретно вторият и третият стълб. Към настоящия момент, няма яснота накъде ще се развиват те. Ясно е, че се предоставя някаква възможност за избор на осигурените лица дали да продължат да се осигуряват в универсален фонд, или да прехвърлят активите си в рамките на фонд "Пенсии" на ДОО, но като цяло считам, че този избор трудно би могъл да се направи, тъй като се избира между две несъпоставими системи. От тази гледна точка дори за специалисти в областта е трудно да направят избора в настоящия момент, обясни доц. Жеко Милев.
И първият, и вторият стълб имат своите рискове за развитието си по-нататък. Какви пенсии ще се получават, зависи от множество фактори. Вторият стълб също си има своите проблеми, така че той следва да бъде укрепен с допълнителни мерки, за да сме сигурни, че средствата, които се спестяват в него и които се натрупват по индивидуалните партиди на осигурените лица, ще бъдат достатъчни за изплащането на тази добавка, която е предвидена към настоящия момент. Проблемите са ясни при първия стълб. Самият факт, че в момента говорим непрекъснато за увеличаване на възрастта, за вдигане на осигурителните вноски – от това става ясно, че разходно-покривната система на първия стълб има своите проблеми. Аз смея да твърдя, че те ще се задълбочават идните години, предвид демографските тенденции, заяви икономистът.
Според него е необходимо допълнително заздравяване на втория стълб и стимулиране на участието на лицата в третия стълб на осигурителната система.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.