Върховният касационен съд (ВКС) ще се произнесе до месец по делото за престъпление срещу правосъдието срещу бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Две съдебни инстанции го осъдиха на 4 години затвор заради отказа му да разпореди използването на разрешени от съдия специални разузнавателни средства.
Макар да не е задължен да се яви пред Върховния касационен съд Цветанов дойде тази сутрин в Съдебната палата с всичките си упълномощени адвокати, сред които е и германският депутат Ханс-Петер Ул.
Бившият вътрешен министър поиска от Върховния касационен съд да отмени осъдителната му присъда по обвинението в престъпление срещу правосъдието и заяви, че е невинен. Обясни, че не се притеснява, че ВКС може да го прави в затвора, тъй като е сигурен, че не е извършил престъпление. Цветанов отказа да коментира самото обвинение и действията на прокуратурата с аргумента, че уважава институциите.
Защитникът на Цветанов Менко Менков предупреди, че ако последната съдебна инстанция потвърди четирите години затвор на клиента му, ще сезира Европейския съд по правата на човека. По думите му, ако бившият вътрешен министър бъде осъден за това, че не е прилагал СРС, това означава, че прокуратурата трябва да образува незабавни дела срещу всички министри преди него, които били правили същото, дори в по-голяма степен.
Ханс-Петер Ул обеща да поиска от Европейската комисия да провери всички съдебни дела срещу Цветанов, независимо дали са приключили с оправдателна, или осъдителна присъда и намекна, че има съмнения относно действията на прокуратурата по случая.
Делото е за шестте "не"-та с по три удивителни, с които Цветанов, в качеството си на вътрешен министър, не разрешава да бъде поставен под контрол бившият великотърновски антимафиот Орлин Тодоров. Първата осъдителна присъда на Софийския градски съд, потвърдена изцяло от Софийския апелативен съд, беше съпътствана от мотиви, които аргументираха тежестта на наказанието с високия пост на Цветан Цветанов и засиленото обществено очакване именно вътрешният министър да действа законосъобразно, което в случая не било така.
След първото "виновен" Цветан Цветанов, макар и вече не във властта, обвини съда в поръчковост, а след потвърждаването на 4-те години затвор съпартийците му и обществени организации излязоха с остри декларации в същия смисъл.
По искане на медиите новият председател на ВКС Лозан Панов допусна журналистите при избора на ключовия съдебен състав, от който ще зависи ще влезе ли Цветанов в затвора, или присъдата му ще стане условна или оправдателна, или пък казусът ще бъде върнат за ново разглеждане. На случаен принцип бяха определени съдиите Татяна Кънчева, Жанина Начева и Бисер Троянов, който като бивш член на ЦИК от квотата на ГЕРБ си направи отвод. На негово място влезе върховният съдия Биляна Чочева.
Репортажът на Силвия Великова, излъчен в предаването "12+3", можете да чуете в звуковия файл.