Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК осъди България заради мултиплексите

Съдът на Европейския съюз в Люксембург осъди България за нарушение на европейските правила с ограниченията, наложени при конкурсите за правата за излъчване на цифрови телевизионни и радиопрограми - т. нар. мултиплекси. Нарушенията са три и засягат няколко европейски директиви, съобщи Медиапул.

Първото нарушение е, че със Закона за електронните съобщения е въведено ограничение само две предприятия да могат да получат честоти за цифрово разпръскване и да предоставят съответната електронна съобщителна услуга. Според Европейската комисия и Съда на ЕС това нарушава конкуренцията.

Второто нарушение отново е свързано с текст в Закона за електронните съобщения, според който компании, които имат телевизии в други държави и свързаните с тях лица не могат да участват в конкурсите за мултиплексите. На това основание от търговете беше отстранено австрийското дружество ORS, което атакува търговете пред Брюксел заедно с българското "Ди Ви Би Ти".

Третото основание за осъдителното решение срещу България отново е нарушение на правилата на конкуренцията заради законовата забрана спечелилите конкурсите за ползване на честоти да строят собствени електронни съобщителни мрежи. Така те ползват мрежата на "НУРТС България".

Сега страната трябва да поправи нарушението, а ако не го направи, е заплашена от глоби. Те се определят с последващо решение на съда по искане на Брюксел и зависят от тежестта на нарушението и периода, в който комисията реши. 

До сегашното съдебно решение се стигна заради конкурсите за цифрови лицензи, проведени от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) през 2009 г. при правителството на Сергей Станишев и първия кабинет на Бойко Борисов. Всичките шест лиценза за разпространение на цифров сигнал тогава бяха спечелени от две компании - "Тауърком" и "Хану про", чиито инвестиции бяха обезпечени от вече обявената във фалит Корпоративна търговска банка.

В момента правата за мултиплексите се държат от "НУРТС диджитал" (преди това "Тауръком") и "Фърст диджитал" (след смяна на собствеността на "Хану про"). "НУРТС диджитал" разпространява частните телевизионни и радиопрограми, а "Фърст диджитъл" - обществените радио и телевизия. И двете компании бяха контролирани от собственика на вече фалиралата КТБ Цветан Василев. "НУРТС диджитал" е собственост на "НУРТС България", която държи мрежата за цифрово разпръскване. "Фърст диджитъл" пък по документи е собственост на швейцарска фирма.

"НУРТС България" и "Фърст диджитъл" са сред компаниите, които неизвестната фирма LIC33 на белгиеца с руски паспорт Пиер Луврие обяви, че придобива от Цветан Василев за 1 евро и ангажимент за изплащане на 900 млн. евро кредити. Сред дружествата са още "Българска телекомуникационна компания" ("Виваком") и военните заводи "Дунарит" и "Авионамс".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени