Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
И магистратите в България имат право на предвидимо правосъдие. Реформата в правосъдието е необходима, но тя ще отнеме години. Дисбалансите в разпределението на делата започва да се преодолява. Това каза за "Хоризонт" в предаването "Преди всички" съдията от Софийския градски съд Красимир Мазгалов и допълни:
Започваме да се срамуваме от това, което работим, и не заради неща, които сме направили, и заради професията, която ние упражняваме, а заради поведението на някой друг, а това е нетърпимо както за нас, така и за цялото общество.
Той определи сегашното временно управление на СГС като добро за разлика от предишното:
Решенията, които се вземат по отношение на управлението на съда, се вземат след диалог, който е в полза на работата. Взема се мнението на всички съдии, а временното ръководство изказва мотивирано становища и след това се взема конкретното решение, което мога да нарека добро управление, за разлика от предишното такова.
Дисбалансът при разпределението на делата се преодолява, коментира още Мазгалов:
Това не може да стане веднага, защото е трупано в продължение на много време и не може за няколко дни всички съдии да са равномерно натоварени, но определено всичко, което се прави, е в тази посока.
Трябва да има промяна в работата на ВСС, категоричен беше той: Реформата ще рефлектира върху начина, по който работи цялата съдебна система и съдиите. За да сме сигурни, че даден член на ВСС е получил действително гласовете на мнозинството на съдиите в България, следва да има пряк избор. Това можеше да стане и при избора и на сегашния ВСС – чрез електронно и механично гласуване – каквато е практиката на политическите избори.
Мазгалов заяви още, че разделението на ВСС на две колегии е необходимо и това се подкрепя от много негови колеги.