От 2000-а година насам средната работна заплата у нас е нараснала 4 пъти - от 225 на 800 лв. Най-високата заплата у нас се взема в енергетиката. Средно тя е в размер на 2 260 лв. като за 15 години е нараснала пет пъти и половина. Според работодателите, фактът е парадоксален, защото именно това е секторът, който ежегодно регистрира загуби от поне 700 млн. лв.
Особено голяма е и диспропорцията между средните доходи в столицата и останалите региони. В София те са - 1070 лв., докато във Видин едва 516 лв:
Е, как няма да има миграция. Тая ножица се отваря, не само в културата, в заплащането. Тоест ние създаваме непрекъснато икономически основания за протести, икономически основания за сблъсъци в обществото ни, посочи изпълнителният председател на Българската стопанската камара Божидар Данев.
По-високи заплати се получават и в сферите на недвижимите имоти и финансите. В дъното на таблицата стоят преработващата промишленост и селското стопанство.
Според Божидар Данев съдебният иск на работодателите, след който Върховният административен съд отмени постановлението на Министерския съвет за увеличаване на минималната работна заплата от първи януари и от първи юли тази година, има единствено дисциплиниращ характер. Той е на мнение, че от това решение на съда реално няма да произтече нищо:
Решенията на Националния съвет за тристранно сътрудничество са само консултативни, т.е. Министерският съвет може да вземе каквото иска решение. Аз съм за принципа - като нещо е законова разпоредба, да се спазва законовата разпоредба.
Решението ще бъде прегласувано идния вторник на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На следващия ден ще се гласува и от Министерския съвет.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!