Да остане ли Обединеното кралство член на Европейския съюз?
Това ще е въпросът към британците на референдума в страната, който трябва да се организира до 2017 година, съобщи британското правителство.
Информацията беше оповестена в навечерието на насроченото за днес внасяне за обсъждане в парламента на законопроект за провеждане на допитване за оставане на страната в Европейския съюз.
Британският външен министър Филип Хамънд заяви, че Великобритания ще поиска от Европейския съюз (ЕС) изменения на учредителните договори на организацията. В интервю за Би Би Си Хамънд подчерта, че подобни промени са наложителни, за да има какво да предложи правителството на гласоподавателите в подкрепа на оставането на Лондон в ЕС.
Британският първи дипломат допълни, че ако европейските партньори не подкрепят Великобритания за тези промени, нищо не може да бъде изключено.
Днес започва двудневната обиколка на премиера Дейвид Камерън в редица европейски столици в опит за търсене на подкрепа за усилията му за реформи в Съюза.
Преди днешното посещение на Камерън в Париж френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че британският референдум за членството на Лондон в ЕС е "много рискован". Френският първи дипломат посочи, че ще изслуша предложенията за реформиране на ЕС и изрази надежда, че Великобритания ще остане в ЕС. Фабиюс призна още, че 28-членният блок се нуждае от опростяване на начина на функциониране, но в никакъв случай не подкрепя неговото разпадане.
Британският премиер ще се срещне днес последователно с холандския си колега Марк Рюте в Хага и с френския президент Франсоа Оланд в Париж. Утре Камерън ще продължи совалката си с посещение в Берлин и във Варшава.