За Европа медиациите са от няколкостотин до хиляди за държава. Единствено за Италия те са над 140 хиляди. Ако ние решим, че искаме да спестим милиони, то трябва да изменим законодателството. В България Министерството на правосъдието е активно и има работна група, която подготвя такива изменения. Това каза за "Хоризонт" в предаването "Преди всички" заместник-председателят на Центъра за разрешаване на спорове Севделина Александрова.
Проучванията показват, че българинът има доверие в правосъдието, противно на всеобщата нагласа, че това не е така: Тъй като първата стъпка, към която българинът прибягва при възникване на спор, е съдебната система, както и се доверява на съдиите, когато те препоръчат медиация, т.е. те слушат думата на съдията, обясни още тя.
Целта в медиацията е всеки да получи това, което му е изгодно, категорична беше Александрова: В много от случаите и двете страни излизат доволни. Такъв пример са семейните спорове. Една майка с медиация получава няколко пъти по-висока издръжка, а бащата – повече време с детето си, отколкото може да получи в съда.
В момента в България се говори за граждански и търговски дела и предстои да се установи кои дела са с най-голямо обществено значение, допълни тя: В закона трябва да се напише единствено, че по определени видове спорове, които ние ще изберем за нашата държава, е необходимо страните да се срещнат веднъж и да опитат да проведат медиация. В Италия това дава 50% споразумения. Очакваме и в България това да се получи.
Цялото интервю на Борислава Борисова и Силвия Великова със Севделина Александрова чуйте в звуковия файл.