Според юристите на сдружението тази такса представлява в пълна степен нелоялна и агресивна търговска практика спрямо домакинствата, които са се отказали от парно и дори са свалили радиаторите си. Това е грубо нарушение на европейската директива за защита на потребителите, която забранява събирането на пари за услуга или стока, която е доставена, но изрично не желана от получателите, обясни председателят на гражданската организация Димитър Деков.
По думите му, ако съдът се произнесе се произнесе в тяхна полза, всички отказали се от парно абонати на Топлофикация, плащащи в момента таксата „сградна инсталация”, ще могат да се присъединят към този колективен иск срещу монополиста, за да си получат парите обратно.
Адвокат Димитър Деков обаче призна, че не може да прогнозира кога съдът ще вземе решение по този казус, уточнявайки, че реакцията на потребителите може да последва едва след официално съдебно становище.
EVN България Топлофикация разпространи до медиите свое становище за това дали се дължи цена за топлинната енергия, отдадена от сградна инсталация. Както уточняват от фирмата - това се налага "за избягване на заблуждение по темата".
Казусът относно топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация беше разискван и през 2014 г. И тогава беше коментирано, че европейската директива е транспонирана в Закона за защита на потребителите. И двете в известна степен създават определени колизии с други български закони като Закона за енергетика, който е специален закон. Съгласно Закона за енергетиката цената за отдадената топлинна енергия е дължима, пишат от ЕVN.
От дружеството припомнят още, че по казуса има решение на Конституционния съд от 2010 г. по искане на омбудсмана, становищa на Министерството на енергетиката от 2014 г. и на Комисията за защита на потребителите.