Вчера министърът на земеделието Десислава Танева заяви, че ново удължаване на срока страната ни няма да иска.
Броят на фермите, които са постигнали изискванията на ЕК, са над 3 хиляди и 600 от общо 37-38 хиляди ферми, каза в предаването "Преди всички" д-р Марин Маринов, главен експерт в Дирекция "Здравеопазване на животните" в Държавната агенция за безопасност на храните (ДАБХ). Той обаче уточни, че 2/3 от кравите в България са в тези 3600 ферми.
Фермите у нас са разделени в три групи, обясни д-р Маринов:
Първата група са тези, които отговарят на всички изисквания. Втората група са фермите, които са постигнали част от изискванията и то по-специално в материалната база и остава да постигнат показателите в хигиената на мляко. Третата група са тези, които не са постигнали нито едно от изискванията. Първата група са над 3600 ферми, втората група в момента са някъде около 500-600 ферми, които са в процес на категоризация да минат към отговарящи. Третата група са ферми с една, две, три крави. Сега, в този последен период на дерогация работим точно с тези ферми, тъй като изискването на Европейската комисия е да намалим фермите, които произвеждат неотговарящо на изискванията мляко.
Експертът обясни и какви са перспективите пред малките ферми, ако не успеят до края на годината да покрият изискванията:
Първо, те могат да направят модернизация и да влязат в първа група. Ако не я направят, имат още две възможности – едната е да преминат в месно направление, т.е. да не произвеждат мляко, а да произвеждат телета. Третият вариант е да оставят продукцията за лична консумация.
Цялото интервю с д-р Марин Маринов можете да чуете в звуковия файл.