Освен корупцията, друг фактор за трудовата експлоатация са личното положение на хората, които биват експлоатирани, тяхната информираност, тяхната овластеност да могат да се предпазят и да се оплачат, да има на кого да се доверят, каза в предаването „Хоризонт до обед“ адвокат Валерия Иларева, която е ръководител на изследването за България.
Според нея превенцията на трудовата експлоатация трябва да е обхватна и на няколко нива, като на първо място е законодателната рамка.
Винаги, когато има ограничение на достъпа до пазара на труда, това прави работниците уязвими, обясни адвокат Иларева.
Тя каза още, че в България не се предвижда наказание и не се разглежда като престъпление принудителният труд и поставянето в робски условия по време на работа, ако са извън трафика на хора.
Много е важно обществото да бъде чувствително към трудовата експлоатация, а хората да не бъдат наказвани от институциите за това, че са се съгласили да работят при тежки условия на труд, смята адвокат Иларева:
Основна пречка пред достъпа до правосъдие е страхът на хората, че ще останат без работа и че властите вместо да им помогнат, ще ги накажат.Затова е важно да имаш доверие, че ще получиш защита от институциите.
Цялото интервю с Валерия Иларева можете да чуете в звуковия файл.