Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Лекарското съсловие е притеснено заради предложението за приватизация на държавни и общински болници. Това е основно за съдбата на терените на лечебните заведения и запазването на дейностите, извършвани в тях. Това каза за "Хоризонт“ председателят на Лекарският съюз д-р Венцислав Грозев. Според първия зам.-председател на Българската болнична асоциацията Андрей Марков обаче, темата за приватизацията не е никак нова и това е добро решение за големия брой болнични легла и неизползвания сграден фонд.
С текстове в Закона за лечебните заведения министърът на здравеопазването предлага държавни и общински болници да излязат от забранителния списък за приватизация. Това крие редица неясноти, категоричен беше д-р Грозев: Това може би има възможност за реализация в доболничната помощ, отколкото в болничната. Притесненията са за терените на болниците, болничните гради и дейностите, извършвани в тях.
Марков смята, че решението е икономически целесъобразно, и обясни: Това е изключително добро действие, защото досегашната ни практика означаваше похабяване сградния фонд, който не е използван добре и стои без да изпълнява функциите, за които е създаден. Въпросът е как да се реализира идеята и до каква степен.Инвеститорският интерес при приватизацията ще дойде от лекарското съсловия, смята още Марков.