Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция направи нови предложения за реформи преди днешните ключови срещи на Еврогрупата, ЕЦБ и на лидерите от еврозоната

През уикенда гръцкото правителство е представило нов пакет от реформи на своите кредитори, което сякаш е сигнал за желание за намиране на компромис и за постигане на споразумение преди предстоящите днес ключови заседание на Еврогрупата (от 13:30 ч.) и на лидерите на страните - членки от еврозоната (от 20:00 ч.), на които ще бъде направен последен опит да се реши гръцката дългова криза.

Преговорите между Атина и нейните кредитори продължиха в неделя, като по същото време имаше телеконферентен разговор между гръцкия премиер Ципрас, президента на ЕК Юнкер и лидерите на Германия Меркел и на Франция Оланд.

От канцеларията на гръцкия премиер съобщиха, че Алексис Ципрас е представил нови предложения за постигане на "взаимноизгодно споразумение" за преодоляване на дълговата криза в страната.

Според гръцката държавна телевизия ERT Атина е предложила свежи отстъпки по данъчните и пенсионните реформи, които бяха в основата на споровете с кредиторите на страната през последните месеци. Отстъпките включат въвеждането на нови данъци, премахването на възможността за ранно пенсиониране и някои други предложения. В допълнение Гърция ще се съгласи да постигне първичен бюджетен излишък в размер на 1% от БВП.

Премиерът запозна Меркел, Оланд и Юнкер с предложението на Гърция за взаимноизгодно споразумение, което да доведе до намиране на окончателно решение, а не до ново отлагане на решаването на проблема, посочват от канцеларията на Ципрас.

Мартин Селмайер, началник на кабинета на Юнкер, заяви в своя Туитър профил в неделя, че новото предложение на Гърция е добра основа за постигане на напредък в преговорите.

И европейският комисар Пиер Московиси заяви в интервю за френското радио RFI, че последните гръцки предложения са "солидни" и изрази увереност, че днес ще се стигне до така чаканото споразумение. Френският финансов министър Мишел Сапен каза по същото радио, че очакваното от него споразумение с Гърция трябва да бъде "глобално" и "дълготрайно", допълвайки, че не е възможно намирането на решение без участието на МВФ.

Външният министър на Люксембург Аселборн заяви от своя страна пред германско радио, че той очаква на днешната среща лидерите на страните от еврозоната да успеят да направят прогрес за разрешаване на гръцката криза. Ще има придвижване напред в правилната посока, посочи той пред радио Deutschlandfunk.

Германският икономически министър Зигмар Габриел сподели пред вестник "Билд", че всички желаят да помогнат на Гърция, но Атина трябва да предприеме решителни мерки. Гръцкото правителство е необходимо най-накрая да направи нещо, посочи той и добави, че е сигурен, че германският канцлер Меркел няма да подпише нещо, което да позволи на гръцките милиардери да продължат да укриват данъци и в резултат на това гръцките пенсионери и трудещи се да трябва да платят още по-висока цена.

Пред стартиращата довечера (от 20:00 ч.) извънредна среща на върха на лидерите от еврозоната, Алексис Ципрас ще се срещне с топпредставители на международните кредитори на Гърция в лицето на шефовете на ЕК - Юнкер, на ЕЦБ - Драги, на МВФ - Лагард и на Еврогрупата - Дейселблум (от 12:00 ч.).

Новите гръцки предложения за реформи ще бъдат обсъдени и на започващата от 13:30 ч. среща на финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата).

Също днес и ЕЦБ ще свика извънредна телеконферентна среща (стартираща към 11:30 ч.), за да обсъди нивото на спешна ликвидност, предоставяна на гръцките търговски банки с оглед растящото паническо теглене на депозити от банковата система на страната.

Агенция Ройтерс цитира неназовани източници от Брюксел и Франкфурт, според които само в рамките на миналата седмица са били изтеглени около 4,2 млрд. евро от гръцките вложители, като за днес има заявки за ново теглене на депозити от гръцките банки за около 1 млрд. евро.

В опит да намали силния натиск върху гръцката банкова система през миналата седмица ЕЦБ на два пъти повиши тавана на Механизма за спешна ликвидна подкрепа (програмата ELA), като днес ще обсъди възможността за ново повишение на размера на програмата.

Според днешната международна преса, Гърция и нейните кредитори ще се опитат да постигнат споразумение, включващо удължаване на настоящата спасителна програма и предоставяне на допълнителна финансова помощ, като по този начин бъде предотвратено изпадането на Атина в неплатежоспособност в края на юни (с оглед предстоящо покриване на 30-и юни на задължение към МВФ за 1,6 млрд. евро), ще бъде избегната опасността от налагане на контрол на капитала и риска за излизане на страната от еврозоната.

Според информация на британския вестник Guardian, в случай на постигане на споразумение, международните кредитори ще удължат с шест месеца (до края на годината) настоящата спасителна програма за Гърция и ще предоставят на Атина свежо финансиране в размер до 18 млрд. евро. Кредиторите на страната вероятно ще се ангажират и с бъдещо обсъждане на въпроса за ново облекчаване на гръцкия държавен дълг.

Германският вестник FAZ съобщава, че спасителният план вероятно ще включва удължаване на срока на настоящата спасителна финансова програма на Гърция с три месеца (до септември) и предоставяне на свежо кредитиране за около 6 млрд. евро, което ще дойде от Европейския стабилизиращ механизъм (фонда ESM).

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени