Ако направим една сметчица, ще излезе, че в тази система влизат осем милиарда лева, а само преди няколко години са били 900 милиона. Ще отрежем магистрали, ще отрежем каквото искате, но здравето няма цена. Само че от това, което видяхме, с всяка година повече и повече, и повече, миналата година с 400 милиона повече – за Касата. И сега, като си правят разчетите, искат да ме изненадат октомври с 200-300 милиона. Няма да е така.
В защита на здравната реформа, която се предприема от правителството, министър Петър Москов обяви, че България е на първо място по хоспитализации от страните-членки в ЕС, като в същото време болниците са най-много на глава от населението:
Голяма част от болниците са тясно профилирани, без възможност за комплексно лечение, качеството на болничните услуги не удовлетворява потребителите. Над 20 процента от болничния ден финансово се осъществява в амбулаторно изследване, независимо какво си мислим ние – така изглежда съпоставката на мрежата, какво се лекува в болници и доболнична помощ. Във всяка една съседна европейска държава какво има: с поставянето на пациента в центъра на грижите, ние му осигуряваме завършен комплексен цикъл от съпътстващи услуги. Отново – стремим се към ефективност на системата, а не към икономии. Общият брой на болници е 338, или 4,6 болници на сто хиляди жители при 2,7 на сто хиляди жители средно за ЕС.
Според данните, цитирани от Москов, България е на първо място в Евросъюза по детска смъртност и заболеваемост, което трябва да се промени с осъществяването на реформата.