Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Калфин: Приетите промени на първо четене в пенсионната система ще гарантират увеличение на новите пенсии

Иван Нейков: Изменението на Кодекса за социално осигуряване ще има негативни ефекти

Снимка: БГНЕС

Приетите промени на първо четене в пенсионната система ще гарантират увеличение на новите пенсии, като за тази цел ще се генерират над 1 милиард лева, които ще се използват за повишаване на най-ниските пенсии, каза в предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. Той е категоричен, че сегашният пенсионен модел не работи:

Сегашната система, в сегашния си вид, са пагубни въобще за пенсионната система в страната. Желанието тя да се промени беше този двигател, който доведе до общо решение.

Според социалния министър новият пенсионен модел ще работи поне 25 години:

Няма смисъл да обещаваме чудеса. Това, което казах, с увеличаването на пенсиите, е заложено във формулата, така че, то е гарантирано. Пенсионната система подлежи на политическите промени в бъдеще. Искрено се надявам, че особено с тези промени, които правим – за мъжете с по 1 месец годишно се вдига изискването за възрастта за пенсия, просто няма смисъл някой да се упражнява и да го прави на политически проблем. Поне в следващите 20-25 години мисля, че този модел би могъл да работи спокойно. 

Пенсионният пакет, който предлага кабинетът на служителите в МВР, е много по-добър от досегашния. Това увери вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.

В ефира на "Хоризонт" Ивайло Калфин настоя правителството да направи собствен анализ на въздействието върху икономиката на евентуалното споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ. Нерешен остава въпросът в сферата на социалната политика, каза Калфин.

Според социалния министър страната ни все още е далече от евентуално влизане в еврозоната и с това не трябва да се спекулира от политиците. Той коментира и кризата в Гърция, като заяви, че ако страната излезе от Евросъюза, навлиза в неизвестността.

СнимкаИван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър, оповести в ефира на "Хоризонт" изследването, което е осъществил неговият екип, по повод решението в края на декември 2014 година, когато беше извършено изменение на Кодекса за социално осигуряване и с което беше регламентирана възможността еднократно да се избира осигуряване в пенсионен фонд или в НОИ. Според Нейков:

Проблемите, които създава това изменение, са много повече от въпросите, които се надяваме, че може би решава. С тази стъпка, скрита под много благовидно покривало на свободен избор, ние всъщност променяме в основата му българския осигурителен модел, такъв, какъвто беше създаден 2000 година. Той предвижда солидарният и капиталовият стълб, това е универсалните пенсионни фондове, да работят заедно. Затова и двата са задължителни, за да могат хората, родените след 31-ви декември 1959 година, да получават и по две пенсии. Сега с тази идея на министъра на финансите ние премахваме задължителността на капиталовия стълб. Ефектът ще бъде много сериозен и много негативен в много посоки.

Това ще означава, че парите на хората, които са натрупани в техните лични сметки, в универсалните фондове, ако бъдат преместени, отначало беше в НОИ, после се реши да се натрупват в т.нар. "Сребърен фонд", тези пари няма да носят доходност на хората. В крайна сметка до 5 години преди пенсия, нито НОИ, нито универсалните фондове ще знаят къде отиват тези пари – дали в единия или в другия стълб, коментира още Нейков.

Цялото интервю на Лили Маринкова с Ивайло Калфин и с Иван Нейков може да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени