България няма да бъде засегната тежко от кризата в Гърция, защото е извън еврозоната. В същото време правителството в София следи много внимателно ситуацията, защото там работят 200 хиляди българи, а има риск при много голямо свиване на трудовия пазар. Това заяви в БНТ1 вицепремиерът Ивайло Калфин и подчерта, че трудовото аташе в южната ни съседка е в непрекъснат контакт с българите в Гърция.
Нашата икономика е много по-назад от средната за Европа, затова, ако утре трябва да влезем в еврозоната, това няма да е добре за икономиката ни, коментира Калфин. По думите му, случващото се в южната ни съседка го показва. Единната валута изисква сходно икономическо развитие.
Гърция е голям наш партньор, тя е с по-развита икономика. В този смисъл ние трябва да анализираме всички рискове. Няма как да се възползваме от проблемите на съседите, отбеляза Калфин и и допълни, че още от началото на кризата в Гърция много фирми са се регистрирали у нас.
Според социалния министър еврозоната може да продължи и без Гърция, но това ще бъде лош знак, че движението в еврозоната не е еднопосочно. Ще бъде трудно, защото няма механизъм как една държава може да излезе. Това ще се случи, ако Гърция си върне валутата. Има много такива опити, но обикновено те водят до фалити, заяви Калфин.
Вицепремиерът коментира и реформите в социалната система. Около 1 милиард лева, които се освободят с повишаване на осигурителната вноска, плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране и намаляване на огромният брой изключения от правилата за пенсиониране, ще позволят чувствително повишаване на пенсиите в дългосрочен план, смята той.