Професията планински водач официално съществува в България от 2002 година. Тя е регламентирана с няколко закона, преди всичко в Закона за туризма, в който субектът планински водач фигурира и също така кореспондира със Закона за професионалното образование и обучение и с редица наредби, свързани с тях. За да стане човек планински водач, трябва да премине през обучение. Общоприетата норма е, че един планински водач трябва да работи максимум с 16 души, каза в предаването "Преди всички" Орлин Чачановски, председател на Сдружение "Планини и хора", Асоциация на планинските водачи в България.
В България все още не е разпространено туристите да търсят услугите на професионален планински водач. Отсъствието му обаче увеличава риска в планината. Голяма част от хората не са запознати с ролята на планинския водач. Според Орлин Чачановски обаче има и доста спънки в контрола:
Много неща куцат в контрола. В Закона по туризъм е записано, че към министерството по туризъм трябва да има специален регистър на всички дипломирани планински водачи. Те трябва да получат от министерството съответния знак, че са регистрирани, който винаги трябва да бъде с тях. Дали това ще бъде значка или карта, не е решено, не е уточнено, а не е уточнено, защото този закон излезе през април 2013 година, ако не се лъжа. През септември трябваше да има специална наредба, изготвена от министерството на туризма, съвместно с министерство на просветата и министерството на труда, която точно да регламентира както този регистър, така и как се става планински водач, така и какви са отговорностите на планинския водач, неговите задължения и права, но тази наредба до ден-днешен не е видяла бял свят.
Цялото интервю на Таня Величкова с Орлин Чачановски може да чуете в звуковия файл.