Това означава, че няма достатъчно средства, които са предвидени за издръжката на Агенцията. Те не могат да изплащат елементарни разходи – за ток, за вода, социалните им придобивки са отнети. Пагубното е, че работните им заплати, разпределени на тази численост, са ниски.
Евгени Иванов, който е председател на браншовия синдикален съвет към Федерацията и работи в Агенцията, набеляза още съществени проблеми. Той подчерта, че освен ниското заплащане, на много места се работи при лоши условия:
Към всеки команден пункт има 20-25 ракетни площадки, които са в радиус от 35 километра, обслужва се от един локатор. Голяма част от тези места в действителност не са електрифицирани, а оборудването, което се ползва, битовите условия, се съхраняват от години, т.е. – не са се променили, със средни разлики, т.е. може да се осигури боя, все пак, да се освежат малко фургоните, но действително по-сериозни инвестиции не са постъпвали.
В отговор изпълнителният директор на Агенцията за "Борба с градушките" Николай Николов заяви, че предстои до края на годината да бъде създаден Гаранционен фонд за покриване на рисковете от природни бедствия. В него земеделски производители и държавата ще внасят средства и част от тях ще се ползват за увеличение на заплатите на служители:
С новото ръководство на Министерството на земеделието още от началото на годината са предприети инициативи, инициирани от няколко браншови организации, с които да бъде създаден един Гаранционен фонд за покриване на рисковете от природни бедствия в земеделието. Тези браншови организации настояват за разширяване на територията, както и за самата издръжка на Агенцията. Така ще бъде една възможност да се разшири територията, да има средства за инвестиции, както и средства за издръжка и за заплати.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Валентина Васильонова, Евгени Иванов и Николай Николов може да чуете в звуковия файл.