За съжаление, трябва да кажем, че се увеличават всички показатели, които утежняват възможността за влизане в пенсионната система на хората – увеличава се възрастта, осигурителният стаж, вноската за пенсия. Разбира се, това е с цел да се увеличат един ден пенсиите на хората.
Това каза за предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова, която оцени промените като плавни.
Моят опит показва, че социалните системи касаят хората изцяло и много шокови промени могат да предизвикат много тежки последици за живота на хората. Така че е по-добре един човек, който влиза, да речем сега, или е влязъл през 2002 г. на пазара на труда, да е наясно какво ще се случи с пенсионната възраст. Това са дългосрочни промени. Ето това ни липсваше.
Подобни промени се правят в пенсионните системи на всички държави в ЕС, уточни Христова. Тя коментира и твърденията, че вторият пенсионен стълб се унищожава:
Не бих казала, че се унищожава вторият стълб, но бих казала, че не е така импертивно вече осигуряването, както беше в тристълбовата пенсионна система. Дава се право на избор на хората и то многократен избор.
Като страна-член на ЕС, България трябва да приеме европейските практики, според които опасен и вреден за здравето е 3 вида труд – под земята, във водата и във въздуха, коментира Христова.
Малобройни са например екипажите в самолетите, водолазите и миньорите. Не са те проблемът на пенсионната система. По-скоро проблемът беше за специализираните ведомства, където не се слагаха никакви възрастови ограничения.
Интервюто на Емилия Антова с Христина Христова можете да чуете от звуковия файл.