Според Калин Славов от "Прозрачност без граници" не става въпрос за съпротива срещу закона, защото той не носи нови неща:
И в момента имаме деклариране на имущество, на конфликт на интереси и забраната за заемане на позиции, след като сте били на публична длъжност. Това са познати неща. Нещо радикално не се случва. По-скоро могат да се видят политически движения на мерене на мускули и кой без кого не може.
Спорен момент в законопроекта е възможността бъдещото бюро "Антикорупция" да приема и анонимните сигнали.
Има немалко опасения, че конотацията на анонимните сигнали ни води в едни много по-различни времена – тоталитарни, времената на Светата инквизиция. Много важно е, че по отношение на анонимните сигнали е предвиден много сериозен субективизъм. Едноличният орган – директорът на бюрото, ще предвижда правилата, по които ще се работи по тези сигнали. Това остава извън полето на закона, коментира Калин Славов.
Според него в антикорупционния закон липсва превенцията:
Когато сме разговаряли с Комисията за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, често сме обсъждали, че липсва тази възможност да се получи предварителен съвет или съвет в тежка ситуация, когато органът се намира в гранична ситуация. Когато се колебае дали има конфликт на интереси, дали има конфликт на позицията, в която се намира, по отношение на несъвместимост, дали може да заеме конкретна позиция, след като напусне длъжността си. /…/ Чисто санкционният подход – дай да те изчакаме да сбъркаш, пък после ще те накажем, е важен, но по-скоро трябва да върви ръка с ръка и другото. По-важно е да не се допускат нарушения, отколкото да бъдат санкционирани.
Калин Славов смята, че в закона липсват важни моменти като изсветляването на законодателната дейност и изсветляване на лобизма.
Цялото интервю с Калин Славов можете да чуете в звуковия файл.