Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ципрас: Гръцкото правителство е близо до окончателно споразумение с международните кредитори

Алексис Ципрас
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Правителство на Гърция е близо до окончателно споразумение с международните кредитори относно новата солидна по размер спасителна програма, заяви снощи гръцкият премиер Алексис Ципрас.

По националната телевизия Ципрас посочи, че правителствените представители и техническите екипи на международните кредитори на страната са много близо до завършване на детайлните преговори по третата спасителна програма и би трябвало да постигнат навреме окончателно споразумение, за да бъде отпусната нова финансова помощ.

Атина трябва да постигне окончателна сделка преди 20-и август, когато предстои погасяване на гръцко задължение към ЕЦБ за 3,5 млрд. евро.

Ние сме във финалната отсечка за сключване на споразумение с институциите. Въпреки трудностите, ние се надяваме, че това споразумение може да сложи край на несигурността относно бъдещето на Гърция и на еврозоната, заяви Ципрас.

В отделно изявление, публикувано в сряда вечерта, гръцкото правителство потвърди, че сделката е "напълно възможна" до крайния срок 20-и август. Ние сме силно уверени, че сме много близо до окончателен проект, заяви правителственият говорител Олга Геровасили.

Във вторник и финансовият министър Евклид Цакалотос заяви пред репортери, че продължаващите преговори вървят поне толкова добре, колкото очаквахме, добавяйки, че има три или четири въпроса, които все още се обсъждат.

Немското издание "Билд" обаче цитира свои източници от правителството в Германия, които изразяват съмнение, че споразумението за третата гръцка спасителна програма ще бъде постигнато до 20-и август.

Според тях сделката няма да бъде сключена навреме и това вероятно ще наложи допълнително "мостово" финансиране на Гърция, за да може страната да покрие своето задължение за 3,5 млрд. евро към ЕЦБ.

Изданието отбелязва, че все още има редица въпроси в пакета с реформи, които трябва да бъдат изяснени и едва след това постиганото споразумение ще трябва да бъде одобрено както от гръцкия парламент, така и от националните парламенти на шест страни - членки на еврозоната, включително и отгерманския Бундестаг.

Според информацията на "Билд" гръцкото правителство се опитва да отложи за есента решението на необходимите реформи в страната.

Междувременно агенция Ройтерс цитира говорителката на ЕК Мина Андреева да казва, че преговорите с Гърция за трета спасителна програма продължават по задоволителен начин и подчерта, че е възможно постигане на окончателно споразумение преди 20-и август.

Тези коментари са в отговор на информацията на "Билд", според която официални представители на немското правителство са изразили съмнение относно възможността за сключване на сделка преди 20-и август, когато властите в Атина трябва да погасят задължение към ЕЦБ за 3,5 млрд. евро.

Остава валидно вчерашното изказване на президента на ЕК Жан-Клод Юнкер, че преговорите с гръцките власти "напредват по задоволителен начин" и неговата вяра, че е възможно споразумение преди 20-и август, когато предстои гръцко плащане към ЕЦБ, посочи Мина Андреева.

Ние вярваме, че това е един амбициозен и все още възможен график, заяви тя на ежедневна пресконференция в отговор на въпрос относно информацията на "Билд".

Говорителката на комисията допълни, че откакто преговорите с Атина се провеждат от ЕК, МВФ и Европейския механизъм за стабилност, те са в по-добра позиция да направят оценка на постигнатия напредък, отколкото някои правителствени служители на отделни страни-членки..

Нашите екипи са на място от почти две седмици и те докладват за задоволителен напредък в преговорния процес, каза Андреева и отбеляза, че в петък вечерта (7-и август) заместник-министрите на финансите от еврозоната ще обсъдят състоянието на преговорите на телеконферентна среща.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени