Бившият председател на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев, който оглавяваше нашия регулатор по време на аварията във "Фукушима", коментира за предаването "12+3" по "Хоризонт":
Това беше трудно икономическо решение и трудно политическо решение на японското правителство. Трябваше да бъдат проверени всички тези реактори, основно по отношение на екстремални външни въздействия, каквито са земетресения, цунами, ветрове и т.н. Трябваше да бъдат извършени и някои подобрения. Очевидно този път, за част от реакторите, е извървян.
Част от реакторите няма да бъдат пуснати отново. Основната причина са очакваните земетресения и цунами в районите, където са разположени, заради което за привеждането им в експлоатация, съгласно сегашните критерии за безопасност, биха били необходими огромни средства.
Регулаторът не е същият. След "Фукушима" той беше сменен кардинално и бяха направени много сериозни реформи в тази сфера. Регулаторът дори не е единствената организация, която може да разреши повторното пускане на тези блокове. Системата в Япония предвижда много силна роля на местните власти, на общините включително. Всъщност, освен техническите проблеми, които вероятно са решими за една част от централите, вторият проблем е и преодоляване на съпротивата на властите на местно ниво. Проблем е, че японската ядрена индустрия загуби общественото доверие след "Фукушима" и това е нещото, което най-трудно се възстановява.
След инцидента много страни по света са преосмислили ядрените си проекти, а в САЩ влияние е оказала и революцията на горивата, допълни той.