Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По време на вчерашните безредици, докато депутатите приемаха, на първо четене, промени в Конституцията, предложени от президента Петро Порошенко, служител на националната гвардия загина пред парламента в украинската столица. Това, което се случи вчера в Киев, беше протест на една ултрадясна партия, която е много маргинална за украинския живот, поясни Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика .
В интервю за предаването "Преди всички" Чернева отхвърли и идеята за прилика между вчерашните сблъсъци в Киев с протестите на "Майдан"-а отпреди две години: Тя дори не влезе в парламента – въпросното политическо движение "Свобода" не е никакъв значим актьор в Украйна. Този протест, в който участваха малка, но агресивна група, създава шум в системата, която е много напрегната покрай конституционните реформи, които са противоречиви и не се харесват на голяма част от украинците.
Чернева подчерта, че случилото се не е представително за настроението в Украйна и обясни, че:
Конституционните промени, които в момента Порошенко се опитва да прокара, трябва да дадат автономия на онези източни райони, които под влиянието на Русия се опитват да си спечелят автономия, срещу което обаче в края на годината украинската държава трябва да има достъп до руско-украинската граница.
Чернева допълни, че именно това е големият залог – Киев би трябвало да осигури на практика възвръщане на контрола върху цялата територия на Украйна, което след това да осигури провеждане на избори.
Весела Чернева подчерта също, че във вътрешен план предложените от президента Порошенко промени в основния закон са рискови за управлението и не изключи бъдещи по-масови недоволства в Украйна:
При всички случаи украинският президент трябва да демонстрира, че той е готов да изпълни своята част от сделката, а именно да осигури конституционните условия за по-широка административна автономия на Донецка и Луганска област. Тези действия са продиктувани от Западните партньори на Украйна и от Европейския съюз основно, който е арбитърът на това споразумение.
Цялото интервю на Борислава Борисова с Весела Чернева чуйте в звуковия файл.