С цел предотвратяване на възможностите за злоупотреби и отклонение от акцизно облагане, чрез неправомерно използване на тежки и маркирани горива не по предназначение като гориво за отопление, а като моторно гориво, е предложено увеличаване на акцизните ставки за енергийните продукти, използвани като гориво за отопление, каквато е и практика в много държави членки на Европейския съюз. Очакваният положителен ефект за бюджета е в размер на 71 млн. лева. Това каза зам.-министърът на финансите Фейзи Бекир.
От Българската петролната и газова асоциация бяха категорични, че трябва да има борба с контрабандата с маркираните горива, но възразиха срещу останалите текстове, особено срещу пълненето на газовите бутилки от потребителите, обясни Бедо Доганян от Асоциацията:
Облагането на бутилираната газ с акциз ще постави под угроза един цял отрасъл, който се занимава с безопасно бутилиране и разнасянето им по домовете. Облагането с акциз на пропан-бутанът в бутилки, ние за няколко години ще изпуснем този отрасъл, което значи и безработица. Фискалният ефект от всичко това ще бъде 5-6 млн. лева. Срещу 5-6 млн. лева предлаганите промени поставят в опасност отрасла и живота и здравето на хората. Никой не може да пълни на бензиностанция и да бъде спокоен, че това няма да гръмне в дома му.
Румен Гечев от БСП заяви, че, освен риск за хората, няма оценка за ефекта върху икономиката.
Финансовото министерство предлага от другата година поетапно да започне вдигане на акциза върху цигарите. Променени ще бъдат и двата основни елемента – специфичният и пропорционалният акциз, обясни Бекир.
Репортажа чуйте в звуковия файл.