Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Владимиров: Разширяването на газохранилището в Чирен се бави умишлено

Често Русия се е опитвала да използва политически аргументи за установяване на търговски параметри, предупреди експертът

Снимка: www.bulgartransgaz.bg

Изявлението на Сергей Лавров е поредният опит на руски политици да влияят на общественото мнение и на политическата среда от разстояние така са правили последните години много пъти, особено когато се говори за енергийни проекти, каза за "Хоризонт" в предаването "Преди всички" експертът Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

Руснаците "вдигат топката" и след това български политици с по-руски виждания "забиват", така че да създадат впечатление за координация на действията, поясни експертът и допълни, че този път опитът е неуспешен:

Защото има изграден консенсус, че тези проекти бяха свързани със сериозни корупционни схеми, както каза и премиерът. Странното обаче е, че Бойко Борисов говори за "Южен поток" като проект, който те са спрели, но именно правителството на първия кабинет на Борисов сключи инвестиционното споразумение и беше почти на няколко месеца от старта на строителството.


Владимиров допълни, че България не е заемала твърда антируска политика от гледна точка на енергийните проекти и поясни:

Русия се е опитвала често да използва политически аргументи за установяване на търговски параметри. По този начин беше сключен дългосрочният договор през 2012 година, при който България обеща политическа подкрепа за "Южен поток", включително на европейско ниво, срещу намаление на цената на газа с 20%. В началото на годината Европейската комисия публикува разследването си срещу "Газпром", като един от аргументите за злоупотреба с монополно влияние в Европа беше, че се използват такива политически договорки .

Разширяването на газохранилището в Чирен се забавя умишлено дълго време, предупреди експерът и обясни:

Този проект трябваше да бъде завършен много отдавна и "Булгартрансгаз" дълго време забави изкуствено проекта, не се знае точно поради какви причини, защото, ако погледнем инвестиционната програма на компанията тя винаги е залагала на разширението на газохранилището като основен приоритет. Има средствата заради огромните печалби от транзитни такси, но не ги влага с тези ключови проекти.

Според Владимиров за определени чужди държавни интереси, най-вероятно руски, е важно страната ни да няма достъп до енергийна сигурност, защото по този начин при преговорите за дългосрочни договори, може да бъдат поискани по-неизгодни условия за България и съответно по-изгодни за "Газпром".

Ако имаме едно голямо обемно газохранилище, ние можем наистина да осигурим газовата сигурност през лятото, както направи Украйна миналата година, и по този начин да намалим вноса на руски газ и да го заместим, например с доставки от Гърция, допълни експертът.

Преди дни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов заяви, че от догодина дневните добиви от Чирен може да се повишат от 4,2 на 5 милиона кубически метра. Проектът за двойно разширение на газохранилището е бил включен сред приоритетните за финансиране от Еврокомисията.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Мартин Владимиров чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени